Armáda USA se blíží k místu odvety

  • 218
Válečná odveta za útoky na USA se blíží. Spojené státy neponechávají nic náhodě. Do oblasti Blízkého východu a Indického oceánu zamířila špičková technika nejmodernější armády na světě. Do boje proti teroristům se zapojí různé součásti vojska - letecké a pozemní síly, vojenské loďstvo a námořní pěchota. Odvetný útok se totiž s největší pravděpodobností neobejde bez bombardování, odpalování raket a zásahů zvláštních jednotek.

V oblasti je očekáván kontingent 2200 příslušníků námořní pěchoty vycvičených pro zvláštní operace, jako je například evakuace velvyslanectví.

Šestadvacátá expediční jednotka námořní pěchoty dostala rozkaz vyplout na třech lodích, které budou součástí letecko-námořní skupiny 14 plavidel vedených letadlovou lodí Theodore Roosevelt.

Letadlové lodi
Roosevelt, na jehož palubě je 80 letadel, ve středu vyplul z Norfolku v americkém státě Virginia ke Středozemnímu moři, odkud má plout do Perského zálivu. Další americké lodě do oblasti směřují z Japonska.

Dvě další skupiny s letadlovými loděmi Enterprise a Carl Vinson jsou již v Indickém oceánu. Každá z nich má 24 stíhacích letounů F-14 "Tomcat“, určených především k ochraně vlastních námořních sil, a 36 útočných stíhacích bombardérů F/A-18 "Hornet“.

Každou letadlovou loď provází zhruba 18 podpůrných plavidel, mezi nimiž jsou torpédoborce a ponorky schopné odpalovat řízené střely s plochou dráhou letu Tomahawk.

Ze základny Jokosuka v Tokijském zálivu vyplula ráno americká letadlová loď Kitty Hawk. Ta má na palubě 5500 námořníků, letců a příslušníků námořní pěchoty.

Americké válečné lodi opouštějí Jokosuku už do soboty, kdy odtud vyplul křižník Cowpens, vybavený řízenými střelami. Po něm v pondělí následoval křižník Vincennes a torpédoborec Curtis Wilbur, oba rovněž s řízenými střelami. Ve čtvrtek z Jokosuky odplul torpédoborec Cushing.

Speciální jednotky
Rozkaz připravit se k nasazení dostaly ve čtvrtek i jednotky amerických pozemních sil, zvláště speciální jednotky.

Rozkazy obdrželo velení zvláštních operací pozemních sil a jeho 13 tisíc vojáků, včetně 75.pluku jednotek Rangers.

Letectvo
Mobilizováno bylo i letectvo: zásobovací letadla KC-135 a nákladní letadla C-17 podle vojenských zdrojů zajistí logistický letecký most. Rozkaz k odletu dostaly bombardéry B-1 na základnách v Ellsworth v Severní Dakotě a v Mountain Home v Idahu a stíhačky F-15 v Langley ve Virginii.

Podle představitelů amerického ministerstva obrany se přesuny týkají 100 až 130 vojenských letadel, včetně bitevních letounů F-16, letadel radarového průzkumu AWACS, bombardérů B-1 a B-52.

List Washington Post napsal, že letadla odletěla na americké základny v oblasti - v Kuvajtu, Saúdské Arábii, Ománu a na ostrově Diego Garcia -, ale také do Uzbekistánu a Tádžikistánu. Úřady v těchto dvou postsovětských republikách, sousedících s Afghánistánem, to ale popřely.

USA již mají v oblasti 20 tisíc vojáků
Od roku 1991, kdy USA vedly v Perském zálivu válku proti Iráku, má Washington v oblasti kolem 20.000 vojáků, z nichž polovina je na plavidlech amerického vojenského námořnictva.

V oblasti je rozmístěno zhruba 200 letadel, velké množství tanků a děl umožňující urychlené zformování pozemní brigády.

Nejvíce amerických vojáků - 4000 - je v Saúdské Arábii na základnách Chardž a Taif. Na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu je jich 1000, v Kataru 500, na základně Incirlik v Turecku 500 a v Kuvajtu je jich obvykle rozmístěno kolem 1500.

V Turecku, na Kypru, v Bahrajnu, Saúdské Arábii, Ománu a Kuvajtu jsou také britští vojáci a britská letadla. USA však sdělily, že s přímou účastí spojenců v připravované vojenské operaci nepočítají.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video