Bojeschopnost americké armády byla již dříve zpochybňována. Ilustrační foto.

Bojeschopnost americké armády byla již dříve zpochybňována. Ilustrační foto. | foto: Eliana Aponte, Reuters

Armáda USA je prý na hranici svých možností

  • 76
Okupace Iráku, Afghánistánu a další vojenské mise USA vyčerpávají kapacitu americké armády natolik, že jí hrozí "katastrofický úpadek". Tvrdí to studie vojenského experta Andrewa Krepineviche, kterou si objednal Pentagon.

Ke zprávě se ve čtvrtek vyjádřil i ministr obrany Donald Rumsfeld. Zmíněné tvrzení označil za nepravdivé.

Krepinevich v kapitole nazvané "Tenká zelená linie" argumentuje tím, že armáda loni poprvé od roku 1999 nedokázala naplnit plánovaný početní stav, přičemž nepomohly ani nové pobídky pro rekruty.

Síly USA podle něj "bojují s časem", aby se přizpůsobily novým požadavkům války. Když se jim to nepodaří, hrozí jim "zhroucení v podobě katastrofického úpadku." Většina médií citovala právě tento úryvek.

V jiných částech 137stránkové, dosud nezveřejněné studie, jejíž kopii získala agentura AP, se lze dočíst, že armáda USA zůstává "vysoce efektivní bojovou silou", která dokáže uskutečnit plánované rotace svých jednotek v Iráku a Afghánistánu.

V obou zemích je dnes rozmístěno 138 tisíc amerických vojáků, což je stále méně než polovina současného stavu (485 tisíc včetně žen). Válka však trvá déle, než se očekávalo, a velení musí zároveň pokračovat v reorganizaci všech útvarů.

Bojeschopnost americké armády byla již vícekrát zpochybněna, nyní však jde o první seriózní studii vytvořenou týmem zasvěcených odborníků, která vznikla přímo na objednávku ministerstva obrany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video