Aktivisté shromažďují důkazy na předměstí Damašku, kde mělo dojít k chemickému

Aktivisté shromažďují důkazy na předměstí Damašku, kde mělo dojít k chemickému útoku. | foto: Reuters

Armáda USA je připravena k útoku na Sýrii. Intervence je na spadnutí

  • 386
Americká armáda je připravena k zásahu v Sýrii, prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron už ladí noty. Také Francie ozbrojený zásah podporuje, zatímco německá kancléřka Angela Merkelová je pár týdnů před volbami proti vojenské akci, která by snížila její šance na znovuzvolení.

K vojenské intervenci Západu do Sýrie je nyní blíže, než kdy bylo. Masový útok chemickými zbraněmi nedaleko Damašku, který se měl odehrát v polovině tohoto týdne, může ukončit váhání západních států. Použití chemických zbraní však zatím nebylo prokázáno a z jejich nasazení se vzájemně obviňuje syrská vláda s povstalci.

Při útoku mělo zahynout až 1300 lidí, potvrzených je z nezávislých zdrojů několik stovek obětí. Jisté však je, že především Spojené státy zvažují už všechny možnosti. A pokud se záměrné použití chemických zbraní Asadovým režimem potvrdí, přijde zřejmě nějaká forma intervence.  

USA jsou připraveny, Írán varuje Západ

Bezpečnostní poradci navrhli amerického prezidentu Baracku Obamovi během sobotní schůze řadu možností, jak reagovat na možné použití chemických zbraní syrskou vládou. Ministr obrany Chuck Hagel uvedl, že americká armáda je již připravena i na variantu, že se prezident rozhodne pro vojenský zásah.

Írán v neděli varoval Washington před "tvrdými následky", pokud by Američané překročili v Sýrii "červenou čáru". "Amerika zná hranice červené čáry syrské fronty a jakékoli její překročení bude mít tvrdé následky pro Bílý dům," citovala íránská agentura Fars zástupce náčelníka tamního generálního štábu Masúda Džazajrího.

O možnostech vojenského řešení syrské krize v sobotu s Obamou jednali mimo jiné americký viceprezident Joe Biden, Obamova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová či šéf CIA John Brennan. Prezident USA se dosud zdráhal vojensky zaútočit proti Sýrii. Již před rokem se ale nechal slyšet, že by názor změnil v případě, kdyby Damašek sáhl do zásoby svých chemických zbraní.

"Ve spolupráci s mezinárodními partnery a s ohledem na výpovědi desítek svědků a záznamy o zdravotních symptomech zabitých shromažďují američtí zpravodajci nadále fakta, aby zjistili, co se stalo," uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. "Prezident také získal podrobný přehled o řadě potenciálních možností, které pro USA a mezinárodní společenství připadají v úvahu jako možná odpověď na použití chemických zbraní," dodal Obamův úřad.

Kerry dal Sýrii poslední šanci

Ministr zahraničí John Kerry, který je na dovolené v Massachusetts, a ministr obrany Hagel, jenž nyní cestuje po Asii, se jednání zúčastnili pouze na dálku. Bílý dům odmítl prozradit, kdy schůzka skončila. Podle agentury Reuters ale trvala asi tři hodiny.

Jak uvedl pro AFP zdroj z ministerstva zahraničí, šéf americké diplomacie se odhodlal k poměrně nezvyklému kroku: spojil se se svým syrským protějškem Válidem Mualimem. Mluvili spolu o údajném chemickém útoku a Kerry mu měl mimo jiné sdělit, že "jestliže syrský režim nemá co skrývat, měl by okamžitě povolit přístup" do oblasti poblíž Damašku, kde se útok údajně odehrál.

Hagel již dal na vědomí, že americká je armáda připravena. "Prezident Obama požádal ministerstvo obrany, aby se připravilo na různé možnosti. To jsme již udělali," uvedl v neděli Hagel. Americká administrativa podle něj stále zvažuje všechna pro a proti. V úvahu bere množství faktorů, například hodnocení zpravodajských služeb, právní aspekty i otázku mezinárodní podpory možné vojenské akce.

Agentura AP nicméně upozornila, že Obama možnost rychlého amerického zásahu proti Sýrii již dříve bagatelizoval, když poukázal na jeho problematičnost bez vytvoření silné mezinárodní koalice a získání mandátu od OSN.

Hagel odmítl poskytnout jakékoli podrobnosti o konkrétních pohybech vojenských sil. Podle jednoho z představitelů armády se nicméně americké vojenské námořnictvo rozhodlo posílit svou přítomnost ve Středozemním moři o čtvrtou válečnou loď vybavenou střelami s plochou dráhou letu.

Obama mluvil s Cameronem

O situaci v Sýrii v sobotu americký prezident telefonicky hovořil i s britským premiérem Davidem Cameronem. Oba vyjádřili "hluboké znepokojení" kvůli možnému použití chemických zbraní. Jak následně uvedl mluvčí britského premiéra, fakt, že syrský prezident Bašár Asad odmítá spolupracovat s inspektory OSN, "naznačuje, že režim něco skrývá". Pokud se zprávy o použití chemických zbraní potvrdí, vyžádá si to "vážnou odpověď" od mezinárodního společenství, shodli se Obama s Cameronem.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video