Ve vojenském prostoru Libavá jsou zakopány stovky tun toxických látek

Ve vojenském prostoru Libavá jsou zakopány stovky tun toxických látek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Armáda se zdráhá přiznat celou pravdu o jedech v Libavé

  • 89
Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku jsou zakopány stovky tun toxických odpadů, které mohou znečistit spodní vody. Karcinogenní látky tak mohou ohrožovat zdraví lidí v okolí a jedovatou vodu nejspíš dvacet let pili i vojáci. Armáda sice problém řeší, ale navenek situaci zlehčuje.

Do své střelnice si vojáci nechali zakopat jedy, teď vedou s veřejností zákopovou válku. Velení armády o skandálu přizná jenom to, co už prasklo a nedá se to zapřít. Na jedné straně si generalita dává záležet, aby lidi ujistila, že z gigantické skládky toxických odpadů v Libavé neprosakují do okolních obcí jedovaté látky. Na straně druhé armáda lidem zatajuje znepokojivé informace o kontaminaci oblasti v okolí střelnice.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek před dvěma týdny ubezpečil hejtmana Olomouckého kraje i starosty z okolí Libavé, že její ekosystém není ohrožen. Z 18 sond překročila podle generála pouze jedna povolené hranice arsenu o dvojnásobek. U dalších pěti pak byl prý limit překročen o minimální množství.

O jiných jedech ani slovo. Možná i proto hejtman se starosty odcházeli z jednání s velením armády spokojeni. Ze studie, kterou má MF DNES k dispozici, však vyplývá, že experti uskutečnili na střelnici, kolem níž byly z toxických odpadů vybudovány ochranné valy, 66 sond. A všechny sondy - až na dvě - ukázaly nadlimitní koncentrace zdraví nebezpečných látek. Nejčastěji rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků, ale i těžkých kovů.

Vojáci zřejmě léta pili jedovatou vodu

Z interních dokumentů generálního štábu přitom jasně vyplývá, "že valy obsahují jedy... a že stavba vážně ohrožuje životní prostředí". Podle expertů ministerstva životního prostředí hrozí značné riziko kontaminace spodních vod. Jedy byly ostatně už zjištěny ve studni na střelnici. A je dokonce velmi pravděpodobné, že z ní vojáci léta pili vodu.

Co dokážou jedy ze střelnice

Polycyklické aromatické
uhlovodíky
: v mikroskopických
částečkách způsobují rakovinu, neplodnost a degenerativní změny.

Arsen: v organismu se mění na toxické látky. Akutní otrava se
projeví zvracením, průjmy, křečemi, ochrnutím a zástavou srdce.

Kadmium: mimořádně kumulativní jed. Koncentruje se především v ledvinách a játrech.

Azbest: v plicích se zabodává do plicních sklípků. Postupně okolo nich může vzniknout rakovinné bujení. Silně karcinogenní látka.

Odborníci varují před dalším nebezpečím: kolem zamořených valů je příkop, který odvádí vodu do blízkého potoka. Okolí valů je zamokřeno a odvodňovací systém střelnice míří do říčky Vrtůvka. Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková odmítá, že štáb informace o nebezpečných jedech na Libavé zatajuje. "Nezastíráme, že jde o velký průšvih. Stále k němu ale dostáváme nové informace. Zabývá se tím i policie a my nemůžeme narušovat vyšetřování," tvrdí Růžičková.

Dvě trestní oznámení, která již podalo velení armády, rozšíří navíc z podnětu inspekce ministra obrany série dalších. Ochranné valy napěchované toxickými látkami musí být odstraněny. A mluvčí Růžičková to ani nepopírá: "Rozhodnutí Újezdního úřadu o odstranění valů nabylo již právní moci."

Nyní se údajně zkoumají technologické možnosti, jak jedy z Oderských vrchů zlikvidovat. Přikrytí geotextilií a zeminou experti vylučují. Do valů se totiž střílí. Vzhledem k množství léta navážených toxických odpadů - jde o stovky tun - se náklady na jejich odvoz blíží ke 450 milionům korun. A najít peníze může být problém.

Generální štáb až po opakovaných dotazech přiznal, že vybudování ochranných valů nebylo nikdy v žádném plánu. Přesněji - vznikly podvodem. Nezákonně je schválil Stavební úřad v Olomouci, ačkoliv k tomu nebyl oprávněn. Ministr obrany Alexandr Vondra mluví o zločinném spolčení. Z informací MF DNES vyplývá, že si stavbu vymyslela skupina podnikatelů a vojáků, aby mohla bezplatně zlikvidovat toxické látky. Jde o propletenec příbuzných a kamarádů na Olomoucku, kteří se pak podělili o zisk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video