Ondráš na Brněnském kulturním létě 2008

Ondráš na Brněnském kulturním létě 2008 | foto: Archiv Vojenského uměleckého souboru Ondráš

Armáda se definitivně vzdává folklorního souboru Ondráš

  • 17
Zrušení folklorního souboru Ondráš jako vojenského útvaru na konci letošního června je definitivní. Při dnešním veřejném slyšení v Senátu to uvedl náměstek ministryně obrany Radek Šmerda. Možnost další existence souboru vidí například v jeho přeměně na občanské sdružení s novým zřizovatelem, kterým by mohl být Jihomoravský kraj.

Kraj má v rozpočtu rezervu na půlroční financování souboru. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek ale jeho budoucnost vidí pod některým z ministerstev.

Podle Haška může soubor fungovat pod resortem kultury nebo jedním z dalších ministerstev. O věci prý jednal s některými členy vlády, protože ale záležitost není dohodnuta, jména neuvedl.

"Za Jihomoravský kraj se jednoznačně hlásím k tomu závazku v letošním rozpočtu půlroční financování, ale to beru až jako krizovou variantu. Udělám všechno pro to, aby na ni nedošlo," uvedl Hašek.

Folklorní soubor se ruší kvůli úsporám

Podle Šmerdy je rozhodnutí zrušit Ondráš ze strany ministerstva definitivní a neměnné. Význam souboru nezpochybňoval, rozhodnutí ale zdůvodňoval úsporami.

Ondráš

Ondráš je jediným poloprofesionálním souborem svého druhu v ČR. Vznikl před 56 lety. Do loňska uspořádal na 3 300 vystoupení, která vidělo přes 1,3 milionu diváků. K jeho členům - nevojákům patří až 50 tanečnic, tanečníků a muzikantů hlavně z řad vysokoškoláků. Odpůrci zrušení jeho armádního zázemí se obávají, že pak buď zanikne, nebo se stane jen jedním z mnoha podobných souborů.

Ondráš podle náměstka odčerpává z rozpočtu téměř 30 milionů korun ročně, které by bylo možno využít třeba k nákupu ochranných vest pro vojáky na misích v cizině. Soubor má 49 zaměstnanců, místo nichž by armáda mohla mít stejný počet vojáků k plnění svých základních cílů, mezi něž podpora folkloru nepatří, podotkl náměstek.

Své oponenty z řad tvůrců a podporovatelů petice Zachraňte Ondráš ale Šmerda nepřesvědčil a ani to nepředpokládal.

"Jestliže to je jenom o čtyřech desetinách rozpočtu armády a několika desítkách tabulkových míst, tak je to hodně na vodě," reagoval na Šmerdovy důvody senátor ČSSD Karel Kapoun.

Ondráš ukazuje pozitivní tvář armády

Předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica uvedl, že podobný slovenský soubor Jánošík je dotován z rozpočtu, který je v případě slovenského ministerstva obrany nižší než u českého. Šmerda upozornil na to, že náklady na Jánošíka jsou nižší než na Ondráše.

Pšenica argumentoval také tím, že soubor má v armádě nezastupitelnou roli, neboť ukazuje její pozitivní tvář. Reprezentační roli ovšem podle Šmerdy plní také klasické vojenské hudby, které se ministerstvo rozhodlo preferovat.

Ministerstvo ale má podle náměstka snahu pomoci při nalezení řešení další existence souboru. Je ochotno přenechat mu "ve veřejném zájmu" majetek v hodnotě 29 milionů korun, s nímž hospodaří, a za symbolické nájemné jej nechat dál v jeho brněnském sídle, slíbil náměstek. Jasno ohledně zachování souboru ale podle něj musí být už do konce dubna. S Jihomoravským krajem se kvůli tomu snaží jednat.

Senát se s ohledem na to, že petici za záchranu Ondráše podepsalo téměř dvacet tisíc lidí, bude jeho existencí zabývat na své schůzi v únoru či březnu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video