Armáda rozdala miliony. Jsou bůhvíkde

  • 19
Jako by ministerstvo obrany mělo peněz na rozdávání. Sdružení Výbor pro péči o vojenské veterány požádalo resort před dvěma lety o třímilionovou dotaci a obratem ji získalo. Výbor založil filmový producent František Janda v prosinci 2001 a už za několik týdnů přišla na účet výboru požadovaná částka.

Mělo se z ní platit "zvyšování fyzické zdatnosti veteránů". Tři sta osmnáct válečných veteránů žádá přitom na sklonku života o důstojné ubytování v penzionech. Avšak marně - nejsou peníze.

Výsměch veteránům
Už samo zdůvodnění žádosti o dotaci, jež byla tak bleskově vyplacena, vyvádí z míry vysloužilce z druhé světové války.

"Chtít na dědcích, které dnes sužují zranění z bojů a nemoci, aby si tréninkem zlepšovali speciální dovednosti a zvyšovali fyzickou zdatnost - jak zní název dotovaného programu ... tak to je výsměch nehrubšího zrna," říká jeden z vysloužilců.

"Ty tři miliony obdržela skupinka, o které nic nevím a která mi ani na opakované žádosti nesdělila, koho zastupuje. Stejně tak marně jsem pana Jandu znovu a znovu žádal, aby mi předložil účty, na co dotaci použil," říká zástupce náměstka ministra obrany a jeho zmocněnec pro veterány Rostislav Kotil.

Způsob přidělení dotace - ať již jde o rychlost, výši či její zdůvodnění považuje za velmi podivný. Ani ministr obrany Miroslav Kostelka si není jist, za co Janda miliony utratil. Poslal k němu proto v úterý kontrolu.

"Když zjistíme nepořádky, předáme to policii a on peníze vrátí," říká ministr. Janda namítá, že to, jak s penězi naložil, může kdykoliv vyúčtovat: "Nemám s tím problémy. Pan Kotil lže. Jediné, co v mých účtech chybělo, bylo razítko výboru." Kotil naopak tvrdí, že není sám, kdo Jandovým papírům nedůvěřuje.

"Nikomu z mých spolupracovníků se ty účty nelíbí. A přitom chceme vědět jediné: kam, na co a kdy v loňském roce ty peníze šly," říká Kotil

Z jediného dokumentu, který je František Janda ochoten předložit, vyplývá, že převzal právní zastoupení veterána, který je souzen za úmyslný trestný čin. Že koupil vozík pro invalidního vysloužilce a objednal výrobu čestných stuh na standarty polní nemocnice a protichemického praporu.

Organizoval i koncerty umělců pro vojáky v Zálivu. Představitelé ministerstva mlčí k poznámce, že tyto akce neodpovídají projektu, na který Janda získal miliony. I vozík pro invalidu koupil totiž až nyní, zatímco miliony musel utratit už v loňském roce.

Náměstek ministra obrany Jaroslav Švábik má pro to možné vysvětlení. Janda si podle něj asi pružně vyložil pravidla, za co může peníze utratit.

Pro veterány není Janda úplně neznámý. Donedávna byl místopředsedou Sdružení válečných veteránů. Valná hromada jej odvolala, když zjistila, že si v tichosti založil Výbor pro péči o veterány, pro nějž obratem získal tři miliony.

"Odmítl nám sdělit, proč to udělal a jak peníze použil," vysvětlil šéf sdružení Pavel Budinský.

Producent redakci MF DNES přislíbil, že vše vysvětlí. Na poslední chvíli však schůzku zrušil. "Jste zaujatí, máte na to už hotový názor, nač něco vysvětlovat."

Legionáři: Jsme bez peněz
Vysloužilci z Československé obce legionářské leští kliky na ministerstvech financí, práce i obrany. A všude slyší: "Peníze nejsou." "Pečujeme o sedm set vdov po vojácích z druhé světové války.

Vdaly se až po roce 1945, takže nemohou získat odškodné," říká šéf legionářů Antonín Špaček. Loni přilepšil 220 vdovám po patnácti tisících.

"Letos pro ně nemáme nic. Stát nám jen maže med kolem huby."

Legionáři sestavili již před časem seznam zdravotně handicapovaných vysloužilců, kteří se o sebe již nemohou postarat.

"Na naši žádost, aby je umístili do domovů důchodců, nikdo nereagoval. Prostě se čeká, až vymřeme. To nebude nikoho nic stát," stěžuje si Špaček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video