Podle odhadů žije v České republice zhruba 3500 veteránů z druhé světové války. Ilustrační foto.

Podle odhadů žije v České republice zhruba 3500 veteránů z druhé světové války. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armáda radí veteránům na zvláštní lince

  • 11
Ministerstvo obrany spustilo počátkem srpna bezplatnou informační telefonní linku pro válečné veterány z druhé světové války. Za necelý měsíc zaznamenali několik stovek hovorů. Veteráni se většinou zajímají o příspěvky na péči.

Od začátku srpna, tedy za necelý měsíc fungování informační linky, armáda zaznamenala celkem 276 hovorů.

Na bezplatné telefonní lince na čísle 800 111 603 veteráni získají veškeré informace o možnostech, jak zkvalitnit svůj život ve stáří.

Podle Čestmíra Maťáka z organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení (Volaréza), která linku provozuje, se veteráni nebo jejich rodinní příslušníci prostřednictvím linky nejčastěji ptají na příspěvky na zdravotní a sociální péči a lázeňské pobyty.

Veteráni mají ze zákona nárok na lázeňskou péči a rekreační pobyty, příspěvky na sociální péči, k dispozici jsou jim i domovy péče. Často však o svých výhodách nevědí.

Pracovníci linky tak buďto sami volajícím pomohou, nebo jim zprostředkují osobní kontakt se zvláštním terénním pracovníkem přímo v místě jejich bydliště.

O válečné hrdiny se starají novodobí veteráni
Síť 70 terénních pracovníků pokrývá celou Českou republiku. Pracovníci budou kontaktovat každého jednotlivého veterána s nabídkou pomoci v oblasti sociálně-právní nebo zdravotní.

Podle plánu ministerstva budou schopni poskytnout detailní informace o zvýhodněních a podporách určených pro vojáky druhé světové války, eventuálně zprostředkují kontakt na ministerstvo obrany, orgány státní správy, místní samosprávy, nebo na občanská sdružení pro válečné veterány.

"Jako terénní pracovníci působí lidé, kteří jsou takzvanými novodobými válečnými veterány, a vojenskými důchodci," uvedla Jana Zechmeisterová z tiskové služby ministerstva obrany.

Například podplukovník v záloze Emil Cigánik prošel operacemi v Iráku a na Balkáně. Dnes jako člen Československé obce legionářské pracuje v pozici terénního pracovníka pro některé městské části v Praze. Ve svém regionu má zhruba 250 klientů.

Ministerstvo obrany počítá s tím, že na každém krajském vojenském velitelství bude působit zhruba 5 takových terénních pracovníků. Do péče o válečné veterány by pak měli být zapojeni i vojenští kaplani.

Podle odhadů žije v České republice zhruba 3500 veteránů z druhé světové války.

, natoaktual.cz

Video