Armádu letos opustí až 800 vojáků, většinou důstojníků

Armádu letos opustí až 800 vojáků, většinou důstojníků | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armáda propustí až 800 vojáků, odejdou hlavně důstojníci z velitelství

  • 11
Česká armáda zeštíhluje své velení. Kvůli změnám ve struktuře odejde do konce roku až 800 vojáků, většinou důstojníků ze zrušených velitelství. Kromě toho armáda i ministerstvo obrany propustí až tisíc občanských zaměstnanců.

Nová struktura velení začíná oficiálně platit od 1. července. Změny však budou postupně probíhat do konce roku.

"Zrušeno by mělo být zhruba 1 600 tabulkových míst, ale vzhledem k nenaplněnosti stavů odejde reálně zhruba 800 lidí. Většinou vyšších důstojníků z velitelství, kterých se restrukturalizace dotkne," konstatoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Kdo bude velet

Velitelem Pozemních sil byl ustanoven generálmajor Ján Gurník a velitelem Vzdušných sil plukovník Libor Štefánik.
Ředitelem Sekce podpory zůstává brigádní generál Vladimír Halenka, ředitelem Společného operačního centra a zároveň zástupcem náčelníka Generálního štábu generálmajor Aleš Opata, inspektorem AČR a zároveň zástupcem náčelníka Generálního štábu generálmajor František Malenínský. Ředitelem Sekce rozvoje a plánování schopností je brigádní generál Pavel Adam.
Ředitelem agentury vojenského zdravotnictví bude brigádní generál Božetěch Jurenka, ředitelem agentury komunikačních systémů brigádní generál Jan Kaše a šéfem agentury logistiky brigádní generál Jaromír Zůna.

Kromě toho má skončit do konce roku až tisícovka civilních zaměstnanců, kteří pro obranu pracují. Resort si od změn slibuje především finanční úspory.

"Dnes jsme udělali 'první výkop' v nové organizační struktuře armády," prohlásil v Praze na mimořádném velitelském shromáždění ke změnám náčelník generálního štábu Petr Pavel. Na hlavních úkolech armády se podle něj nic nemění. "S přechodem působností na nové celky nás čeká náročné období," řekl velitelům Pavel.

Hlavním změnou je, že byla zrušena dvě velitelství. Společných sil v Olomouci a Sil podpory ve Staré Boleslavi.

Velké velitelství v Olomouci nahradila dvě menší velitelství pozemních a vzdušných sil. Obě nově sídlí v pražské budově Generálního štábu a pracuje v nich zhruba o 150 lidí méně.  "Jejich hlavním posláním bude zabezpečení přípravy a výcviku," uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu.

Posádky v Olomouci a Staré Boleslavi, kde štáby dosud sídlily, ale zůstanou zachovány. Velitelství Společných sil i velitelství Sil podpory v nich oficiálně zaniknou ke konci října.

Restrukturalizace se dotýká i samotného Generálního štábu. Nově od 1. července vzniká Sekce rozvoje a plánování schopností, která nahrazuje dvě dosavadní sekce - Sekci rozvoje druhů sil a Sekci plánování sil.

Ve struktuře Generálního štábu pak nadále zůstává Společné operační centrum, Inspektorát AČR a Sekce podpory, do jejíž podřízenosti budou spadat tři nové agentury - logistiky, komunikačních a informačních systémů a vojenského zdravotnictví. "První dvě agentury postupně převezmou úkoly zanikajícího Velitelství Sil podpory," dodala Růžičková.

Pod zdravotnickou agenturu pak postupně přejdou také všechna vojenská zdravotnická zařízení a podobné to bude u logistických jednotek.

Reorganizace pak čeká také na čtrnáct Krajských vojenských velitelství. Od září budou podléhat Sekci rozvoje a plánování schopností na ministerstvu obrany.

, natoaktual.cz

Video