Kurz přežití pro novináře.

Kurz přežití pro novináře. - Kurz přežití pořádá armáda pro české novináře a humanitární pracovníky každoročně. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armáda připravuje novináře na miny i nástražné systémy

  • 3
Překážkové dráhy, překonávání vodního toku, chování v zaminované oblasti, desítky hodin teorie i fyzicky náročného výcviku. Tak vypadají první dny speciálního kurzu přežití, kterým pod vedením zkušených armádních instruktorů ve Vyškově procházejí novináři a humanitární pracovníci.

Ve výcvikovém středisku ve Vyškově tento týden začal speciální armádní kurz pro dvacítku vybraných novinářů, studentů a pracovníků humanitárních organizací. Během desetidenního výcviku chtějí vojenští specialisté účastníky naučit, jak zvládat krizové situace ve válečných oblastech.

"Všechno mě bolí, hlavně záda. Absolvovali jsme překážkovou dráhu a nejtěžší pro mne bylo seskočit z vysoké kladiny. Mám strach, jak budu vypadat na konci kurzu," sdělila své dojmy z prvních dní kurzu studentka Eliška Prchlíková.

Výcvikový den začíná po sedmé ráno a trvá až do devíti hodin do večera. Během nejrůznějších teoretických přednášek a praktických cvičení v terénu účastníci doslova nemají čas si vydechnout.

Během prvních dní je armádní specialisté seznámili ze základy chování v zaminované oblasti a s nebezpečností improvizovaných výbušných zařízení. "Na to byl kladem zvláštní důraz, protože právě takové prostředky způsobují v současných válečných konfliktech největší procenta ztrát. Před výjezdem do krizové oblasti by si proto měl každý ujasnit jak minimalizovat hrozbu ze strany min a výbušných nástrah," konstatoval jeden z organizátorů Jan Šulc.

Jak dodal, základy pohybu v zaminované oblasti si účastníci vyzkoušeli v praktické části na vlastní kůži. "Na ohraničeném území jsme museli pomocí nožů a hřebíků důkladně prozkoumávat půdu a hledat miny, které nám tam zakopali," popsala část výcviku Prchlíková.

Kromě získávání dovedností organizátoři dbají i na fyzickou stránku. Účastníci proto museli zvládnout náročnou bojovou dráhu s překonáváním kladin, příkopů, tunelů, zdí i vodní plochy.

Vrcholem kurzu bude tradičně závěrečná fáze přímo ve vojenském prostoru na Vyškovsku, při které účastníci čelí enormní zátěži, přepadům, únosům a výslechům. Letos organizátoři využijí tamější nově vybudovanou kopii základny mírových sil.

Vojenský výcvik tohoto typu nabízí novinářům armáda už od roku 1994. Cílem tehdy bylo připravit novináře na jejich výjezdy k českým vojákům, kteří působili v misích na Balkáně. Kurzem od té doby prošlo 219 českých novinářů a humanitárních pracovníků.

, natoaktual.cz

Video