Vojáci připravují prezentaci své techniky na Hradčanském náměstí. Obrněnec...

Vojáci připravují prezentaci své techniky na Hradčanském náměstí. Obrněnec Pandur | foto: Petr Topič, MAFRA

Čeští vojáci budou mít neprůstřelné vybavení z USA, vyjde na 52 milionů

  • 41
Ministerstvo obrany nakoupí vojákům nosiče balistických panelů od americké vlády. Tisíc kusů tohoto vybavení vyjde na 52 milionů korun bez DPH. Ministerstvo se dohodlo s Američany proto, že dodávka neprůstřelných vest od České zbrojovky vázne kvůli sporům.

Balistickou ochranu musí armáda řešit, protože v současnosti používaným vestám končí životnost v únoru příštího roku. Podle mluvčího ministerstva Petra Medka není dosud dořešena dodávka dvou tisíc balistických vest od České zbrojovky. Takzvané nosiče panelů, které budou mít vojáci z USA, jsou obdobou vest.

Tendr na 2291 balistických vest vyhrála Česká zbrojovka s cenou 68 milionů korun, což bylo výrazně méně, než ministerstvo předpokládalo. Vojáci měli všechny vesty dostat do konce loňského listopadu, dosud se tak ale nestalo. Obě strany se obviňovaly, kdo za zdržení může. Spor nyní řeší správní soud.

Policie reklamovala „průstřelné“ vesty. Dodavatel je odmítl vyměnit

Kvůli zdržení zakázky vojákům hrozilo, že nebudou mít při zahraničních misích balistickou ochranu. Ministerstvo proto již v červenci předložilo vládě záměr urychleného nákupu balistiky přes alianční agenturu NSPA, která byla určena pro vojáky vysílané do zahraničních misí. Za 500 nosičů SPCS Magnum TAC-1 měl úřad zaplatit 17,5 milionu korun bez DPH.

V létě pak ministerstvo vyhlásilo zakázku na dodávku 5 500 neprůstřelných vest pro armádu a pro Vojenskou policii. „V současné době běží lhůta pro podání nabídek. Dodávky proběhnou ve čtyřech etapách do konce listopadu 2020,“ uvedl Medek. Hodnota zakázky je podle něj 272 milionů korun.

Protože brzy životnost dosud používané balistiky skončí, armáda potřebuje urychleně zajistit další vesty. Koupit chce přímo od americké vlády opět nosiče panelů US-SPCS (Soldier Plate Carrier System) Magnum TAC-1, tedy stejnou balistiku, jakou nakoupilo v létě. „Nebudou sloužit pouze vojákům v misích, ale také pro pohotovostní síly NRF (NATO Responce Force),“ poznamenal Medek.

Ministerstvo předpokládá, že za ně zaplatí asi o třetinu více než při minulém nákupu. „Rozdíl v ceně je dán tím, že přímé dodávky do misí ze strany NSPA jsou osvobozeny od daní a jiných poplatků a jsou tudíž podstatně levnější. Takové vesty ale podle příslušných smluv můžeme využít pouze v zahraničních operacích, nikoli pro potřeby pohotovostních sil NATO a EU,“ uvedl Medek. Úřad proto podle něj musí nové vesty nakoupit přímo od americké vlády.

Opravy Pandurů vyjdou až na 900 milionů

Ministerstvo obrany plánuje i další investice, konkrétně na opravy bojových vozidel Pandur. Za tříletý kontrakt se společností Tatra Defence Vehicle zaplatí maximálně 900 milionů korun bez DPH. Platit se bude za reálně objednané práce. Současná smlouva s jinou společností vyprší na konci letošního roku.

Příští tři roky ministerstvo obrany počítá, že na Pandury vydá výrazně více než v uplynulém období. Podle Medka je v částce započteno i vytvoření mírových a válečných zásob náhradních dílů v hodnotě asi 450 milionů korun. Nedostatek náhradních dílů byl na počátku roku jedním z důvodů toho, že asi tři desítky vozidel ze 107 pandurů, které má armáda k dispozici, mělo různé typy závad.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue