Armáda platí lidem zbytečně

Rozpočet ministerstva obrany nezatěžuje pouze nákladný kontrakt na letouny L-159, ale také neschopnost managementu ministerstva a části generality zavést v armádě pořádek. Navzdory tomu, že ministr obrany Vladimír Vetchý sliboval po svém nástupu zásadní reformu vojenského školství i personalistiky. Běžně se tak například stává, že velitelé podepíší pětiletý kontrakt s vojákem, pro něhož pak ve vojenských útvarech není místo.

Z vojska je tento muž tedy uvolněn, opouští však armádu podle zákona s odchodným, a navíc ještě po několik dalších let pobírá vojenskou penzi. Dostane tak celkem až několik set tisíc korun, byť za dobu služby, kterou nevykonal.
Podobná situace je i u absolventů vysokých vojenských škol, kteří leckdy odcházejí po absolutoriu do civilu.

"Aby ne, když si z osmitisícového platu ušetří během studia tak slušnou sumu, že vracejí vojsku požadované peníze jako náhradu bezplatného studia," dodal jeden z expertů.

"Přicházíme tak o nepředstavitelné částky, které nám chybějí jinde," soudí jeden z analytiků obrany, jemuž došla s chaosem v resortu trpělivost. "Tohle je opravdu velké diletantství, které nejenže pouští žilou armádní pokladně, navíc si bezohledně a krutě zahrává s osudy lidí," potvrdil jeden z vysoce postavených důstojníků resortu. A jako voják překvapivě dodává: "Obrana má ve skutečnosti peněz dost, Vetchého lidé s nimi ale plýtvají v takové míře, že to ohrožuje existenci armády."

Jak se to může stát? Ministr obrany Vladimír Vetchý nařídil, aby byly do konce roku podepsány kontrakty s perspektivními profesionály. Smlouva naopak není prodloužena lidem, kteří nesplňují kvalifikační či věková kritéria. Protože se však tabulky s počty lidí neustále a mnohdy nekoncepčně mění, není ojedinělý případ, kdy je smlouva s vojákem uzavřena zbytečně.

Šéf výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Petr Nečas (ODS) stejně jako někteří lidé z Vetchého úřadu navrhuje podle svého názoru jediné možné řešení: okamžité radikální změny ve vedení ministerstva.

Mluvčí ministra obrany Vladimíra Vetchého Milan Řepka jakékoli snahy přimět svého šéfa k rozhovoru, jenž by nedostatky v resortu analyzoval, odmítá. "Pan ministr je velmi vytížen, nemá čas - zkuste to příští týden." Většina ministrových reakcí tedy vychází z nahodilých setkání v parlamentu a jeho velmi útržkovitých odpovědí: "Tohle nejsou věci, které chci řešit přes tisk." Anebo: "Výsledky změn, do nichž jsme se pustili, se prokážou až za delší dobu." Nový Vetchého náměstek Prokop Dolejší, jenž odpovídá za personalistiku, říká, že má k její úrovni značné výhrady. O konkrétních nedostatcích však odmítl hovořit.

"Na to jsem tu příliš krátce. Mohu říci jen to, že můj tým tvrdě pracuje na tom, aby se podobné extrémy, které pouštějí žilou obrannému rozpočtu, a navíc diskreditují armádu v očích veřejnosti, už nestávaly."

Náměstek se v posledních týdnech setkal se šéfy všech operačních velitelství, aby vyslechl jejich připomínky ke kolabující personalistice, a zabránil tak alespoň nejabsurdnějším případům v jednání s vojáky - tedy i značným finančním ztrátám. "Nejde navíc jen o ty vámi zmíněné "falešné kontrakty". Peníze nám kvůli chybám unikají i jinde," řekl Dolejší. Odmítl však přehmaty konkretizovat. "Snažím se o nich jednat především s ministrem," omluvil se náměstek.

Co tedy zbylo z Vetchým slibované reformy personalistiky a vojenského školství? Jeho struktura je stejná jako před patnácti lety. Stejná jako tehdy, kdy připravovalo vojáky pro dvousettisícovou, a nikoli padesátitisícovou armádu. A stejně jako tehdy v ní mizí obrovské částky.

"Není to ovšem jen ekonomický průšvih. Horší je, že z armády nekontrolovatelně odcházejí kvalifikovaní vojáci," míní Vetchého podřízený.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video