Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Armáda odvelela z Afghánistánu elitního vojáka kvůli nevhodným vyjádřením

  • 36
Armáda stáhla z Kábulu zpět do České republiky vojáka, který vynadal důstojníkovi své jednotky a urazil místní civilní pracovníky. Generální štáb ho dočasně postavil mimo službu.

"Voják byl na základě nařízení náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka s okamžitou platností dočasně zproštěn výkonu služby. Takové události nebereme na lehkou váhu a jsou pro nás neomluvitelné," sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Incidenty vojáků v zahraničních misích

Prosinec 2002 - Dva vojáci z mírové mise KFOR v Kosovu trávili volno v řecké Soluni. Opilí obtěžovali hosty restaurace a ztropili výtržnost na policejní stanici.

Září 2009 - Čeští vojáci KFOR se opili a poprali. Rvačku, do níž byl prý zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie.

Říjen 2009 - Čtyři čeští vojáci z mise v Kosovu kouřili marihuanu či hašiš. Byli postaveni mimo službu, odveleni zpět do Česka.

9. listopadu 2009 - Dva čeští vojáci z elitní 4. brigády rychlého v provincii Lógar v Afghánistánu nosili na přilbách symboly nacistických jednotek SS. Byli propuštěni z armády a ztratili nárok na výsluhy.

21. listopadu 2009 - Na základně české armády v Šajkovaci v Kosovu utrpěl jeden voják střelné poranění, když jej postřelil kolega při nevhodné manipulaci se zbraní.

Zdroj: ČTK

Voják v Kábulu sloužil u jednotky, která má na starosti logistickou podporu českého kontingentu. Do České republiky by se měl vrátit v následujících dnech a armáda počítá s tím, že do ciziny za něj pošle náhradu.

Stáhnout vojáka do České republiky nařídil ředitel Společného operačního centra ministerstva obrany Aleš Opata.

Generální štáb se o události dozvěděl od Vojenské policie. Ta celou věc vyšetřuje, protože voják je podezřelý, že se dopustil trestného činu urážky mezi vojáky a trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

Za trestný čin urážka mezi vojáky hrozí až roční vězení,  za rasovou urážku může jít voják až na dva roky za mříže.

Podle Růžičkové voják v hodnosti nadrotmistra napadl slovně důstojníka vlastní jednotky. "Navíc je v podezření, že se urážlivě vyjadřoval na adresu civilních pracovníků místní servisní společnosti," dodal Růžičková. Pracovníci v prostorech českého kontingentu prováděli údržbu.

"Byl to asi souběh několika faktorů," míní o události bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Pokud se něco takového stane, řeší se to běžně okamžitým návratem vojáka z mise domů. Pokud očividně psychicky neunese nasazení a podmínky v misi, je to nejlepší řešení. Jestliže takto reaguje i vůči veliteli, může to představovat nebezpečí pro soudržnost celé jednotky, což může ohrozit i plnění úkolů," dodal.

O svá místa již dříve přišli dva vojáci, kteří na přilbách nosili symboly jedné z nacistických divizí SS.

Česká republika má nyní v Kábulu kolem stovky vojáků, v celém Afghánistánu pak slouží na 580 Čechů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video