Slovenskému novináři na otázku, co může o rotě říci, pouze řekl: "Rota je a nic se nezměnilo."
O způsobu zapojení prestižní roty do boje proti terorismu nechtěl nic říci ani ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Stejný postoj zaujal i náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.
"Tyto záležitosti podléhají režimu na ochranu utajovaných skutečností," řekl Tvrdík. "Mohu říci jen tolik, že veřejnost bude o nasazení informovaná až následně."
Podle amerického velvyslance Craiga Stapletona bude česká jednotka s největší pravděpodobností působit v zóně bojů, tedy zřejmě v Afghánistánu nebo okolních zemích - Pákistánu či Uzbekistánu. Uvedla to večer Česká televize s tím, že konkrétní místo ani čas jejího nasazení velvyslanec neuvedl.
Chemici potřebují klid na práci
Rota chemiků podle Tvrdíka nyní potřebuje především klid na přípravu a na práci. Na otázku, zda se Američané obrátili se žádostí o pomoc i na jednotky jiných armád Tvrdík odpověděl: "Nemáme informace o tom, zda Spojené státy americké požádaly o pomoc i další spojence."
Jde o jednu z nejlepších jednotek
Ministr chemickou rotu, která má sto šedesát vojáků, z toho tři ženy, pochválil. "Ve svém oboru patří k nejlepším na světě a je to jedna z našich nejlepších jednotek," řekl Tvrdík.
Slibovaná tisková konference, která měla být v jedenáct hodin dopoledne, nečekaně odpadla. "Konference nebude a nebudeme ani poskytovat žádné informace," řekla v půl desáté mluvčí roty Vlastimila Cyprisová.
Její prohlášení o tom, že si novináři nesmí promluvit ani s řadovými vojáky, jichž by se případný odjezd do zahraničí týkal, kontrastovalo s tím, kolik informací poskytl novinářům ve čtvrtek odpoledne velitel roty Gajdoš.
Ten ve čtvrtek připustil, že rota s odjezdem víceméně počítala. Česko jako členský stát NATO totiž už před měsícem spojencům nabídlo prostějovskou jednotku, libereckou chemickou rotu a polní nemocnici.
Dodal, že by to pro vojáky byla čest a také příležitost ukázat, co umějí a co si vyzkoušeli na nedávném cvičení v Turecku.
Jeden z oslovených vojáků ve čtvrtek přiznal, že s odjezdem počítá. Tuší prý, do čeho by šel, protože viděl několik dokumentů o Afghánistánu. V pátek se však dozorčí, který zrovna sloužil, už na téma odjezdu do zahraničí odmítal bavit.
"Nemohu k tomu nic říci, opravdu nemohu," řekl. Nikdo jiný z vojáků nebyl před branami kasáren k zastižení.
Jednání v kasárnách 9. roty chemické ochrany v Liberci o použití jednotky ve válce proti terorismu se uskutečnilo za zavřenou branou kasáren. Tomu byl přítomen i generál Šedivý, 2. listopadu 2001 |
Voják telefonuje před branami kasáren, 2. listopadu 2001 |
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík navštívil libereckou elitní rotu chemiků. Novináři ale zůstali za zavřenými dveřmi, 2. listopadu 2001 |
Velitel roty chemiků Jiří Gajdoš ve čtvrtek o jednotce s novináři hovořil, v pátek to odmítl, 2. listopadu 2001 |
V elitní protichemické jednotce jsou i ženy, 2. listopadu 2001 |
O libereckou elitní rotu chemiků mají zájem Američané, kteří vedou boj proti terorismu. Zatím se neví, zda vojáci odjedou a kam budou posláni. Archivní snímek je zobrazuje na cvičení, 2. listopadu 2001 |
Chemici v terénu, archivní foto, 2. listopadu 2001 |
Archivní snímek ze cvičení, 2. listopadu 2001 |
Rota chemiků podle Tvrdíka nyní potřebuje především klid na přípravu a na práci. Na otázku, zda se Američané obrátili se žádostí o pomoc i na jednotky jiných armád Tvrdík odpověděl, že o tom Česko neví. Rota na cvičení na archivním snímku, 2. listopadu 2001 |
Jiří Gajdoš odmítl práci jednotky komentovat, řekl pouze: "Rota je a nic se nezměnilo.", 2. listopadu 2001 |