Stát nakupoval předraženou armádní techniku. Ilustrační foto

Stát nakupoval předraženou armádní techniku. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Armáda nakupovala zbytečnou a předraženou techniku, ukázal audit

  • 445
Ministerstvo obrany nakupovalo předraženou vojenskou techniku, kterou armáda často nepotřebovala ani nechtěla. Stát tak přicházel o miliardy korun. Vyplývá to z auditu zbrojních zakázek, který si nechal zpracovat ministr obrany Alexandr Vondra a jehož výsledky MF DNES získala.

Zatímco stát na zakázkách tratil, na systému naopak bohatli čeští zbrojaři, přátelé politiků, kteří dělali při obchodech prostředníky.

Například v roce 2000 zakoupilo ministerstvo radiolokátor Komár za 67 milionů. Přitom už vědělo, že je pro vojsko těžko použitelný. V roce 2007 ho pak prodalo za cenu více než třistakrát nižší – 188 tisíc – firmě s ruským kapitálem, jejímž jednatelem byl brigádní generál a zástupce šéfa operačního centra ministerstva obrany Michal Pažúr.

Rozhodnutí o vyřazení radaru z výzbroje dal podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška v roce 2007 tehdejší náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Veřejnou soutěž na prodej Komára pak vyhrála firma s jejímž jednatelem, někdejším brigádním generálem Michalem Pažúrem, se Štefka velmi dobře zná. Léta spolu pracovali.

Štefka, Pažúr i tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová teď zřejmě ztratili paměť. „Vůbec si nejsem vědom toho, že bych něco takového kupoval. Jestli je to pravda, tak jsem radiolokátor zase prodal. Určitě ho nemám,“ řekl MF DNES Pažúr.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video