Jedním z argumentů nákupu je množstevní sleva na 445 kilometrů zápalných šňůr. Ilustrační foto.

Jedním z argumentů nákupu je množstevní sleva na 445 kilometrů zápalných šňůr. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Armáda má zápalných šňůr, že by obmotaly Česko. Vydrží ale jen dva roky

  • 309
Česká armáda nakoupila 445 kilometrů šňůr, kterými se odpalují trhaviny. Už loni přitom ministerstvo obrany dodalo do skladů 224 kilometrů šňůr. Vojsko tak má zásoby na 225 let. Problém je, že trvanlivost šňůr je dva, maximálně čtyři roky.

Armáda koupila zápalné šňůry od akciové STV Group, a. s. za 40 milionů korun. Generální štáb ve zdůvodnění nákupu tak obrovského množství zápalných šňůr MF DNES odepsal, že vojáci při výcviku spotřebují 60 kilometrů zápalnic ročně.

Z propočtů armádních pyrotechniků, které MF DNES oslovila, však vyplývá, že pak by velmi intenzivním pyrotechnickým výcvikem museli každoročně procházet i všichni generálové, důstojníci velení armády, sekretářky či uklízečky. Ministra obrany Alexandra Vondru a velitele armády Vlastimila Picka nevyjímaje. Jen tak by se dala zdůvodnit roční spotřeba armády šedesáti kilometrů zápalnic. Této délce odpovídá 25 tisíc výbuchů.

A i kdyby to tak opravdu bylo, zásoby armády by vystačily na více než deset let.

Pokud by naopak platilo, že k základnímu proškolení každého nového profesionála stačí nanejvýše dva metry zápalné šňůry, jak říkají experti, tak si armáda čerstvým nákupem zajistila – i se zvýšenou spotřebou ženijních či speciálních jednotek – zásoby na zmíněných 225 let.

Vojáci brigády rychlého nasazení si přitom ministru Vondrovi nedávno osobně stěžovali, že nemají téměř žádné náboje do ručních zbraní, takže jsou i střelby kvůli nouzi o peníze omezeny. O nedostatku spodního prádla nemluvě.

"Taky mi to hlava nebere, že si od nás kupují opakovaně tak velké množství zápalnic. Ale je to jejich rozhodnutí a určitě vědí, na co jim bude. Pro nás je armáda dobrým zákazníkem, jemuž se jako obchodníci snažíme vyhovět," říká obchodní manažer STV Group Jan Děcký.

Životnost je dva až čtyři roky

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek zdůvodňuje stovky kilometrů nakupované šňůry i tím, že armáda bude mít zásoby této "munice" alespoň na deset let.

Jan Děcký z STV Group však hovoří jen o čtyřleté životnosti zápalnice a policejní či armádní pyrotechnici dokonce jen o dvou letech. "Při perfektním skladování to mohou být i ty čtyři," říká jeden z nich, jenž jako voják kvůli kritice armády nechce zveřejnit jméno.

Po uplynutí životnosti se musí každá munice pečlivě testovat, zda je ještě spolehlivá a neohrožuje vojáky na životě. Tyto testy však nejsou zadarmo a stojí další peníze.

Dalším argumentem ministerstva je množstevní sleva na 445 kilometrů zápalných šňůr. "Stály nás o šedesát procent méně než loňská dodávka dvě stě čtyřiačtyřiceti kilometrů," tlumočí mluvčí Pejšek stanovisko nákupčích ministerstva obrany.

Jen pro srovnání: roční spotřeba odpalovacích šňůr policejních pyrotechniků, kteří likvidují munici z druhé světové války nebo tu po sovětské armádě, nepřevyšuje už několik let 1 500 metrů.

A policie objednává vždy jen takové množství, aby tuto munici spotřebovala ještě před uplynutím životnosti. Osvědčilo se jí to kvůli bezpečnosti pyrotechniků, a může navíc pružněji získávat modernější, a tudíž i spolehlivější typy šňůr.

Ministerstvo obrany má už dnes značné potíže s likvidací desítek tisíc tun munice z dob Varšavské smlouvy, kdy se dvousettisícová československá armáda připravovala k tažení na Rýn. Tu českou podle pyrotechniků, které MF DNES oslovila, čeká za pár let tentýž problém: bude likvidovat stovky kilometrů starých zápalnic, které dnes "lacino" nakupuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video