Armáda jim řekla: Končíme

  • 75
Jedna po druhé jsou rušeny armádní posádky. Kvůli škrtům v rozpočtu padlo letiště v Náměšti a pak v Přerově. Následují Litoměřice, Tábor... Lidé prožívají šok - ztrácejí práci. Konec vystavila armáda i jednomu z nejdůležitějších zaměstnavatelů v Litoměřicích.

Pracují u něho stovky vojenských profesionálů a dodávají mu zboží desítky firem. šechny tři litoměřické útvary zaniknou do 30. listopadu.

Co to přinese městu, to si ještě nikdo neumí představit, vždyť i litoměřické velitele uzavření posádky zaskočilo. "Zavíráme v listopadu - nic víc zatím nevím. Ve čtvrtek dostanu harmonogram rušení, takže budu vědět víc," řekl velitel ženistů Alexander Farkaš.

Pobouřen je litoměřický starosta Ladislav Chlupáč: "Nelze přece redukovat vojsko, aniž si někdo uvědomí, jak na to doplatí lidé." Odhaduje, že prudce vzroste nezaměstnanost. A netýká se to jen vojáků, ale i firem, které jsou na posádku vázány.

Práci na Litoměřicku dnes nemá 12,6 procenta lidí. "Počítáme, že se u nás propuštění vojáci přihlásí, ale zatím nevíme kolik, je příliš brzy," uvedla mluvčí litoměřického úřadu práce Andrea Valešová.

Zklamaní přerovští letci
Když v pondělí v půl třetí do plného kinosálu vstoupil náměstek ministra obrany Jan Váňa, napětí mezi přerovskými letci se dalo krájet. "To, co jsem vám přišel říct, se liší od toho, co jsem tvrdil nedávno. Přehodnocujeme reformní plány, aby armáda přežila," připravoval si Váňa půdu pro to, aby vojákům konečně oznámil, že do tří let bude vrtulníková základna u Bochoře zrušena.

Odpovědí mu bylo hrobové ticho. "Nepřísluší mi to komentovat. Plním rozkazy. Je mi to však líto. Do letiště jsme v poslední době investovali minimálně sto milionů korun. Máme novou řídicí věž, dílny nebo opravenou dráhu. Máme i velké úspěchy a také tygří letku," svěřil se velitel základny Ladislav Maťašovský.

Na letišti v Bochoři slouží téměř 1200 zaměstnanců. Z toho je asi pět set vojáků. Těm bude za tři roky nabídnuto místo na jiných základnách, například na zrekonstruovaném letišti v Náměšti nad Oslavou. "Problém bude s civilisty, kteří jsou vázáni k městu. Ti přijdou o práci," dodal Maťašovský.

Obrovské rozčarování přiznávají i přerovští radní v nedalekém Přerově. "Chtěli jsme bochořskou základnu využít i k civilním letům. Bez vojska to sami neutáhneme. Navíc kraj nechává za 22 tisíc eur vypracovat studii o možnosti smíšeného letiště. Teď jsou to vyhozené peníze," míní radní Martin Kučera (ODS).

Konec táborského snu
Ještě před půl rokem slibovala reformující se armáda městu Tábor skvělou budoucnost. Tábor měl zůstat dál tradičně posádkovým městem s tisícovkou vojáků. Slibné plány však ministr obrany Miroslav Kostelka zaměnil za zemětřesení: jeho nejnovější koncepce počítá, že do roku 2006 nezůstane v Táboře ani voják.

"Je to katastrofa. Konec armády v Táboře se přímo dotkne nejméně tří tisíc lidí. Zvýší se nezaměstnanost, protože nemáme místa pro kvalifikované lidi," hrozí se František Dědič, starosta města se 37 tisíci obyvatel. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video