Svalovci mívají zničená játra od steroidů. Proto je vojsko nechce. Ilustrační foto.

Svalovci mívají zničená játra od steroidů. Proto je vojsko nechce. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armáda je vybíravá, nechce sebevědomé kulturisty

  • 362
Nábor vojáků do profesionální armády provázejí srdceryvné scény podobné konkurzu na SuperStar. Svalnatí mladí muži se mnohdy rozpláčou, když se dozvědí, že nevyhovují zdravotním či psychologickým požadavkům. Sedm let po vstupu do NATO je vojsko vybíravé.

Letos nabídne alianci třítisícovou brigádu rychlého nasazení a chce v ní mít jen pečlivě vybrané vojáky.

"Nejste, bohužel, zdravotně zcela v pořádku, musíme vás odmítnout," říká rozčarovaným zájemcům o službu v armádě Jiří Pilař, předseda přezkumné komise Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Častým důvodem k odmítnutí jsou nevyhovující jaterní testy - ať již proto, že svalnatec své tělo "vylepšuje" anabolickými steroidy, nebo že prodělal těžkou infekci.

"Příčin může být i víc. Ale my se těch lidí neptáme, zda se kvůli růstu svalů nekrmí škodlivými preparáty. Mají prostě játra ve špatném stavu," vysvětluje Pilař.

"Kulturisté", jimž nejde do hlavy, že neprošli, pak Pilařovi posílají své fotografie z různých soutěží. "Snad to má být důkaz, že se mýlíme, a možná i výčitka, jakého borce jsme odmítli," domnívá se lékař.

Avšak už fotografie s "nadýmajícím" se svalovcem je pro primáře psychologického oddělení Jiřího Kloseho důvodem ke zbystření.

"Svědčí to o nevyzrálé osobnosti. A byl jí i mladík, jenž tvrdil, že se narodil pro válku v Afghánistánu. V odvolání nám pak napsal dvacet gramatických chyb." 

Proč se česká profesionální armáda staví rezervovaně ke svalovcům? Důvodů je víc. Odborníci často zjistí, že tito "kulturisté" nemají v pořádku játra, která zatěžují anabolickými steroidy.

A při fyzických testech je "vypracované" svaly zradí: když se mají přitáhnout alespoň desetkrát na hrazdě, nezvládnou to často ani jednou. Zároveň bývají slabé i jejich výkony v běhu.

Velkým problémem "Rambů" pak bývá nekontrolovatelná agresivita - tu naopak vždy spolehlivě odhalí psychodiagnostické testy.

Vzpomínka velitele společných sil generála Josefa Sedláka dává částečnou odpověď na otázku, proč dnes armáda dává přednost psychicky odolným a vyrovnaným lidem před těmi, kteří tráví všechen volný čas v posilovnách a rádi si k růstu svalů pomohou i zdraví škodlivými preparáty.

Sedlák před lety v Chorvatsku velel českému praporu mírových sil OSN. Když se pak přes pozice jeho jednotky převalila chorvatská ofenziva, při níž zahynulo několik Čechů, generál si nemohl nevšimnout zvláštní věci: nejodvážněji se chovali vojáci, o nichž do té doby pomalu nikdo nevěděl.

"Takové ty ‚šedé myši'," vzpomíná generál. Zatímco sebevědomí kulturisté, kteří dávali okolí rádi na odiv své svaly, v kritických chvílích zkolabovali.

"Tihle lidé si totiž častým pobytem v posilovně mnohdy kompenzují nízké sebevědomí a nejrůznější frustrace. Jenomže my si vybíráme odolné lidi, kteří zvládnou i ve velkém stresu svou práci," říká primář Jiří Klose.

V roce 2005 se o službu v armádě zajímalo 17 tisíc lidí, uspělo ale jen 2281. Celá třetina neprojde kvůli zdraví a dalších třicet procent u psychologů. Zbytek do uniformy nepustí jiné příčiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video