Prezident Miloš Zeman při projevu na Žofínském fóru (20. dubna 2015)

Prezident Miloš Zeman při projevu na Žofínském fóru (20. dubna 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

Armáda je připravena nasadit 1 500 vojáků k hlídání hranic, řekl Zeman

  • 1305
Česká armáda je podle prezidenta Miloše Zemana připravena nasadit 1 500 vojáků k ostraze hranic, pokud by pokračoval příchod uprchlíků do České republiky. Zeman to řekl s odvoláním na náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Josefa Bečváře, který ho o tom informoval.

V rozhovoru z Lán pro televizi Blesku prezident Zeman řekl, že k uprchlíkům je třeba říci tři věty. „Nikdo vás sem nezval,“ zní podle něj ta první.

Když už sem uprchlíci přicházejí, musejí podle něj respektovat naše pravidla. „Když se vám to nelíbí, běžte pryč,“ prohlásil prezident na adresu běženců, kteří míří z Blízkého východu a z Afriky do Evropy a část z nich také do Česka.  „Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území,“ dodal Zeman.

Mířil tím hlavně na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Lze podle něj čekat i příliv ukrajinských imigrantů, kteří na rozdíl od těch islámských mají daleko větší schopnost asimilace. Prezident odmítl, že by svými výroky na adresu uprchlíků apeloval na nejnižší lidské pudy, jak mu vytkl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Zeman odmítl Sobotkovu kritiku, že apeluje na nejnižší pudy

„Možná to někdo bude považovat za apel na nejnižší lidské pudy, ale je to stejný postoj, jako mají Maďaři, když staví plot proti Srbsku, jako mají Američané, kteří postavili plot na hranicích s Mexikem,“ řekl prezident. Na dálku tak „špičkoval“ s předsedou vlády.

Důležitá je hranice Schengenu, ne ta naše

Na Zemanova slova reagoval ve vysílání Rádia Impuls ministr vnitra Milan Chovanec. „Pro nás platí mezinárodní závazky a mezinárodní pravidla. V současné době jsou za ostrahu našich hranic odpovědní Italové, Slováci, Maďaři a další země v Schengenském prostotru. Jestli tedy budou nebo nebudou uprchlíci na našem území, záleží na tom, jak propustná bude schengenská hranice".

"Co se týká toho, aby se vrátili do svých zemí, o tom pojednává fungující návratová politika," dodal ministr.

„Myslím, že státník Zemanova formátu nemá důvod podbízet se těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům. Pan prezident dobře ví, že problém Klokánků, které v minulých letech katastrofálně zadlužilo jejich bývalé vedení, nijak nesouvisí se solidárním českým podílem na zvládání nejhorší uprchlické krize od konce druhé světové války. Vláda bude jednat při řešení všech současných vážných problému realisticky, ne populisticky,“ uvedl totiž tento týden předseda vlády (více čtěte zde).

Sobotka tak reagoval na Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který na tiskové konferenci na Hradě tlumočil prezidentovo rozladění nad tím, že je česká vláda ochotná najít peníze na přijetí uprchlíků, ale ne na pomoc Fondu ohrožení dětí, který řeší vážným finančním problémům. Vláda pro „klokánky“ ve středu peníze neuvolnila (více zde).

Od září letošního roku do září 2017 je Česká republika podle Sobotkovy vlády ochotna přijmout k azylovému řízení celkem 1 500 uprchlíků, z toho 400 z uprchlických táborů v Jordánsku a v Kurdistán, kam utekli z válkou zmítané Sýrie, a dalších 1 100 převzít od Řecka a Itálie, které čelí přívalu uprchlíků z Afriky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video