Vojáci pomáhají při stavbě protipovodňové hráze v Praze na Kampě. (2. června 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Zeman uvolnil na povodně 60 členů Hradní stráže, armáda má pohotovost

  • 24
Armáda má v pohotovosti na tisíc vojáků, kteří jsou v případě potřeby odjet do povodněmi postižených oblastí. Podle ministra obrany Vlastimila Picka zatím zasahuje zhruba 300 vojáků, především v Praze. Do pomoci s povodněmi se má připojit i šedesát příslušníků Hradní stráže.

"Dvě úkolová uskupení o síle do tisíce vojáků jsou od 11 hodin v pohotovosti," potvrdil ministr obrany Vlastimil Picek.

Kromě toho mají pohotovost další specializované a podpůrné jednotky a letecké kapacity pro potřeby nouzového ubytování, humanitární pomoci, evakuace lidí, terénní nebo zemní práce.

Vláda už o víkendu schválila, že na pomoc při povodních může armáda vyslat až dva tisíce vojáků. Od neděle pomáhá na 300 vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení v Praze, stavějí protipovodňové hráze. Do záchranných prací se také zapojili letci s vrtulníky Sokol, kteří evakuovali několik osob.

Já nelétám

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci řekl, že dal přednost uvolnění Hradní stráže na pomoc obětem povodní před letem helikoptérou. Neopomněl se trefit do novinářů, když v závěru svého vystoupení popřál obyvatelům, aby se neutopili, a dodal, že "u novinářů je toto přání poněkud ambivalentní".  Zeman si nicméně občasný let vrtulníkem neodpustí, letěl jím třeba na sjezd ČSSD (více zde).

Podle Ústřední povodňové komise zatím však představitelé postižených oblastí pomoc armády nepotřebují, situaci zvládají hasiči a další složky integrovaného systému. "Situace je v rámci možností stabilizovaná," uvedl ministr vnitra Jan Kubice.

Do pomoci s povodněmi se má připojit i šedesát příslušníků Hradní stráže. Rozhodl o tom prezident Miloš Zeman, který dal jednotku k dispozici ústřednímu krizovému štábu. Ten má případně rozhodnout o jejich konkrétním nasazení.

"Chtěl bych především vyjádřit svoji sounáležitost se všemi, kdo byli postiženi nedávnými záplavami. Na druhé straně vyjadřovat sounáležitost je poněkud málo," řekl novinářům Zeman.

"Rozhodl jsem se, že požádám hradní stráž, která mi podléhá, aby se zapojila do záchranných akcí. Ať už v oblasti Radotína nebo v jakékoli jiné oblasti," dodal. Příslušníci hradní stráže podle něj budou užiteční při případné evakuaci, ochraně budov i jiných činnostech.

Ozbrojená složka Hradu je připravena pomáhat lidem i při dalších živelních pohromách, dodal prezident. "Hradní stráž celý dnešní den si snaží připravit síly a prostředky k tomu, abychom mohli eliminovat následky živlu, který je v České republice. V současné chvíli jsme připraveni nasadit okamžitě 60 příslušníků," řekl velitel hradní stráže Radim Studený.

Obrana nabízí pomoc zaměstnancům

Ministerstvo obrany nabídlo okamžitou finanční pomoc všem vojákům a civilním zaměstnancům, které povodně postihly. Mají nárok na nenávratnou sociální výpomoc do výše 30 tisíc korun a bezúročnou pětiletou půjčku k překlenutí tíživé finanční situace v maximální výši 50 tisíc korun, uvedlo ministerstvo obrany.

Zaměstnanci postižení povodněmi dále mohou požádat o bezúročnou půjčku na pořízení či opravu domu nebo bytu do výše 100 tisíc korun a o půjčku až 50 tisíc na koupi zničeného bytového vybavení. "Podmínkou je, že součet těchto dvou půjček nesmí přesáhnout hranici 100 tisíc korun, zaměstnanec tedy může požádat například o 100 tisíc pouze na opravu domu, nebo třeba o 70 tisíc na opravu domu a 30 tisíc na koupi zničeného vybavení," uvádí se v podmínkách.

Nabízenou pomoc mohou využít všichni zaměstnanci resortu, kterým vznikla škoda na majetku nacházejícím se na území, kde byl vyhlášen nouzový stav.

, natoaktual.cz

Video