Armáda chystá školu - český Top Gun

  • 7
Praha, Pardubice - Mezinárodní leteckou školu bojového létání otevře již příští rok pro piloty zemí NATO česká armáda. Špičkový výcvikový projekt počítá i s dalšími státy sdruženými v iniciativě Partnerství pro mír.

"Napadlo nás to asi přede dvěma lety a dnes už projekt společně se Slováky dolaďujeme," říká velitel letectva Ladislav Klíma. Češi hledají optimální využití pro osmnáct nových, a jak se nyní ukazuje přebytečných, letounů L-159. Armáda si také nemůže dovolit školit ročně jen dvacet našich pilotů.

"To je přepych nad naše možnosti," připouští zástupce náčelníka generálního štábu František Padělek. Slováci přidají výcvikové zázemí na střelnici v Malackách, kde pravidelně manévrují i piloti US Air Force. "Chceme prostě sjednotit nákladný výcvik letectev malých států a jejich malých armád do České a Slovenské republiky," dodává náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, jenž stál u zrodu nápadu.

Pomůže bojová letecká škola vrátit dobré jméno českým pilotům? HLASUJTE ZDE!

K boji nebude daleko
K přínosům mezinárodní letecké školy nepatří podle Padělka jen stroj L-159 s nejmodernějšími navigačními a zbraňovými systémy, letecký výcvik, jehož tvrdost má být blízká skutečnému boji, ale i výměna nejnovějších poznatků z ostrého nasazení letectva.

"Hodláme zvát zkušené instruktory a piloty NATO, ale i plánovače leteckých operací, kteří se zúčastnili konfliktů v Perském zálivu či nedávných úderů na Srbsko a Kosovo, vysvětluje Padělek.

Na pravý Top Gun nemáme
Klíma s Padělkem se však brání srovnání česko-slovenské školy bojového létání, o kterou už projevilo zájem pět evropských zemí, s podobným americkým školením, který proslavil film Top Gun.

"Top Gun je mimořádně nákladný bojový 'cirkus', který si mohou dovolit jen Američané," říká Padělek a Klíma dodává: "My nabízíme různé varianty i odlišnou obtížnost leteckého tréninku. Základním výcvikem na vrtulovém Z-142 počínaje přes vrtulník Mi-2, dopravní stroj L-410 či proudový L-39. Vrcholnou fází bude bojový výcvik na vodochodské L-159. Piloti budou létat, až se z nich bude kouřit," upozorňuje Klíma.

Letecká škola bude podle představ generálů žít z utržených poplatků za výuku pilotů. Pro začátek Šedivý počítá jen s českými a slovenskými piloty, k nimž by postupně přibývali další. "Chceme se stát středoevropskou školou, v níž by vznikl model přípravy pilota NATO," doplňuje svého šéfa Klíma.

Popularitu zajistí L-159
Experti přiznávají, že popularita školy bude stát na letounech L-159. Pilot vycvičený na tomto českém stroji může totiž podle nich téměř okamžitě přejít na jakýkoliv typ moderní stíhačky.

Školu považují za ojedinělý nápad i zkušení letci, například zkušební pilot Aera Vodochody Rostislav Stroin, jenž donedávna velel letce bitevníků L-159, nápad vítá. "Říkáte bojové létání? Konečně by se začalo v armádě dělat něco do- opravdy. Pomohli by si i Slováci, kteří by jako jedni z prvních pilotů bývalé Varšavské smlouvy mohli cvičit s letouny se špičkovou avionikou."

Nejvíce si ovšem Stroin cení toho, že na škole budou přednášet nejzkušenější odborníci zemí NATO. Problémem by podle Viktora Kučery, prezidenta Aera, které vyrábí letoun L-159, mohlo být i to, že čeští piloti jsou teprve v počátcích osvojování si generačně pokročilého stroje. Rovněž dvoumístný L-159, bez něhož se škola neobejde, vzlétne až příští rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video