Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armáda chce zvýšit své expediční schopnosti

  • 4
Představitelé armády a vrcholní politici na ministerstvu obrany jednají o plánech armády na příští rok. Hlavním tématem každoročního velitelského shromáždění je pokračování reformy ozbrojených sil.

Do Prahy se dnes sjeli vojenští velitelé ze všech útvarů české armády. Na ministerstvu obrany během každoročního velitelského shromáždění jednají s vrcholnými politiky.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová uvedla, že příští rok se bude armáda soustředit na další vyjednávání o umístění radarové základny USA v Česku nebo na provedení auditu, který by měl prověřit hospodaření celého resortu.

I přes snižující se výdaje na obranu kvůli škrtům v rozpočtu by podle ministryně česká armáda měla pokračovat v prosazování strategických a bezpečnostních zájmů Česka v zahraničních misích.

"Chceme armádu, která má expediční schopnosti. Už nevystačíme s obranou, která je orientovaná pouze na území České republiky," řekla ministryně.

Vojáci proto také chtějí zvýšit podíl sil, které bude možné do mezinárodních operací nasadit.

Reforma bude pokračovat
Hlavním bodem programu letošního shromáždění je pokračování transformace armády. Vláda před týdnem odsouhlasila pozměněnou reformu ozbrojených sil. Změny, které souvisejí se snižujícím se rozpočtem vojska, se dotknou všech složek i velení armády.

Kromě ministryně obrany Vlasty Parkanové a dalších vládních představitelů se dopoledne shromáždění zúčastnil i prezident Václav Klaus, který je vrchním velitelem ozbrojených sil.

Klaus připomněl, že armáda má za sebou první krok velmi důležité reformy, ale další kroky musí následovat i přes klesající výdaje na obranu.

Rozpočet vojska pro příští rok by činit 54,195 miliardy korun. To je sice takřka o miliardu více než letos, ve vztahu k hrubému domácímu produktu je to ale méně - 1,46 procenta HDP oproti letošním 1,56 procenta.

"Rozumím tomu, že by si naše armáda přála mít co největší jistotu ohledně svého finančního výhledu, ale jako zodpovědný politik musím říci, že nemůže mít jinou, to znamená větší jistotu než jiné rezorty," řekl Klaus.

Ten se dotkl i nedávného rozhodnutí o rušení vojenských záchranných praporů. Podle něj "je zřejmě chybou, že se nepovedlo veřejnosti a jejím regionálním politickým představitelům vysvětlit, že se AČR svých úkolů v této věci nevzdává," konstatoval.

Z nynější šestice praporů zůstanou jen ty v Rakovníku a Olomouci. Záchranný útvar v severomoravském Hlučíně plně převezme ministerstvo vnitra.

Záchranný prapor v Kutné Hoře bude zcela zrušen a z posádek Bučovicích a Jindřichově Hradci armáda vybuduje lehké motorizované prapory.

V rámci reformy armáda propustí postupně 3600 svých občanských zaměstnanců. Na konci reformy by mělo v armádě sloužit 26 200 profesionálních vojáků, 8800 občanských zaměstnanců a 1800 studentů vojenských škol. - více zde

, natoaktual.cz

Video