Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armáda chce učit ponovu. Věří, že tak přiláká nováčky do svých řad

  • 13
Spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky a nový kariérní řád. To je recept ministerstva obrany, jak vylepšit poměry v armádě. Do konce roku má veřejnosti představit nový koncept vojenského výchovy, na kterém bude spolupracovat s resortem školství. Zároveň chce nastavit jasný kariérní řád, který pomůže stabilizovat poměry mezi vojáky a přiláká nové tváře.

"Dokument zatím vzniká v rámci užších výborů a je součástí dvou z devíti kapitol Bílé knihy, která by měla na jaře 2011 načrtnout směřování české armády na několik příštích let," vysvětlil vedoucí poradce ministra obrany František Šulc. (více o budoucí koncepční Bílé knize čtěte zde)

První z nich má název Vojenské školství a rozvoj výchovy a výcviku. Její hlavní vizí je podle náměstka ministra obrany Michaela Hrbaty propojit civilní a vojenské vzdělávání, hlavním cílem je pak zefektivnit fungování armády a vyloučit zbytečné plýtvání peněz.

FINANCE A VZDĚLÁNÍ

Podle současné praxe studují civilní studenti s příspěvkem ministerstva školství. Vojáci pak jsou financovány s rozpočtu ministerstva obrany. Po ukončení studií (někdy i v průběhu) mají povinnost odsloužit určitou dobu v armádě. Resort obrany by v rámci spolupráce s V4 rád rozšířil financování i pro zahraniční studenty.

"Oslovili jsme generální štáb, aby specifikoval, ve kterých oborech má nedostatky a jaké studenty potřebuje. Očekávám, že na základě těchto informací se nám podaří vzdělání optimalizovat," řekl iDNES Hrbata.

Náměstek ministra obrany má k tomu připravený rámcový projekt, ve kterém by rád spolupracoval se třemi státy Visegrádské čtyřky. "Chceme, aby ministerstvo obrany spolupracovalo se studenty skupiny V4. Studenti například ze Slovenska nebo Polska půjdou studovat některé polovojenské obory k nám a naši studenti naopak k nim," objasnil svůj projekt Hrbata.

"Očekávám, že o tom budeme jednat také s ministerstvem školství," dodal.

Podle něj se každý stát zaměří pouze na některé obory, aby se vzájemně neduplikovaly. Výuka bude pak probíhat v angličtině jako komunikačním jazyce Severoatlantické aliance.

"Zatím proběhly asi dvě schůzky ze zástupci čtyř zemí. Není ještě jasné, zda s tímto projektem budou všichni souhlasit. Pokud ano, budeme se bavit o tom, které obory se budou studovat u nás a které například na Slovensku," dodal náměstek.

Jako možný obor, který by se mohl studovat na Univerzitě obrany v Brně, uvedl vojenskou ekonomiku a marketing.

Podle Šulce je zapotřebí navrátit do vojenského školství také humanitní obory, které dle jeho názoru trochu nesmyslně vymizely.

Studijní obory, které se pro armádu ukážou jako neperspektivní, chce ministerstvo obrany zrušit. "Stále máme omezený rozpočtový rámec, tudíž si musíme uvědomit, co si můžeme a co nemůžeme dovolit," vysvětlil Hrbata.

Armáda bude muset na příští rok obzvlášť šetřit. Rozpočet ministerstva bude kvůli úsporným opatřením vlády o pět miliard korun štíhlejší. Prostředky na platy klesnou o deset procent. Obrana má příští rok k dispozici zhruba 44 miliard korun. Letos přitom měla k dispozici téměř 49. (více o škrtech a reformách ministerstva obrany čtěte zde)

"Je třeba omezit sádlo a zlepšit svaly," popsal již dříve ministr obrany Vondra změny, které armádu čekají.

Novým kariérním řádem směrem ke stabilní armádě

Ministerstvo však nechce pouze šetřit, ale změnit také poměry v armádě. Už nyní hrozí vojáci, že se připojí kvůli plánovaným vládním škrtům za dva týdny ke společné demonstraci s policisty a hasiči. Armáda si je chce udobřit novým kariérním řádem, který bude součástí další z kapitol Bílé knihy pod názvem Personalistika.

"Uvědomujeme si, že současná podoba kariérního řádu je zastaralá a je potřeba jí změnit. Nejdůležitější je, aby například každý voják znal předem podmínky, podle kterých muže být povýšen. Cílem je vytvořit řád jasný a transparentní," vysvětlil důvody plánovaných změn Šulc. Podle něho povedou úpravy řádu k větší stabilitě a spokojenosti mezi vojáky.

Vedoucí poradce ministra obrany zároveň upozornil, že změny, které přicházejí na ministerstvo nejsou ničím zcela novým. "V řade případů jsme se inspirovali tím, jak to funguje v zahraničí. Slibujeme si, že stabilnější poměry mezi vojáky pomohou zvýšit počet zájemců o práci v armádě," dodal Šulc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video