Armáda bude školit zahraniční piloty

Pardubice - Výcvikové letecké středisko v Pardubicích, které má po reorganizaci armády ambice stát se mezinárodním tréninkovým centrem, přijme první zahraniční posluchače zřejmě již v příštím roce. Základna speciálního letectva přitom nebude školit zahraniční piloty na úkor české armády. Ročně by jí mělo projít jako dosud 25 pilotů.
"Prioritou pro nás zůstává výcvik mladých pilotů pro naše letectvo, zahraniční posluchače budeme přijímat pouze v rámci volné kapacity," řekl velitel základny Josef Rada.

Podle původního záměru měli do Pardubic nastoupit zahraniční posluchači již letos. Začátek mezinárodního výcviku podle Rady ztroskotal na firmách, které měly studium maďarských letců v České republice zprostředkovat, neboť armáda zatím obchodovat nesmí. Vážný zájem o výcvik v Pardubicích podle Rady už projevila i chorvatská armáda.

Výcvik armádního pilota v České republice trvá dva až tři roky, během nichž nalétá kolem 150 hodin. "Začínáme na Zlínech, tedy Z-142, pak se piloti dělí podle specializace na proudové L-39, dopravní L-410 nebo na vrtulníky Mi-2. Počítáme i s tím, že zákazníci budou mít zájem jen o část výcviku nebo o výcvik instruktorů," řekl velitel.

Předpokládá, že v návaznosti na přezbrojování české armády základna vymění letouny L-39 za cvičné verze lehkých bitevních letounů L-159. "Některá jejich zařízení jsou plně srovnatelná s vybavením letounů F-16," poznamenal. Dobu obměny zatím nedokáže odhadnout.

Rada připustil, že výcvik zahraničních pilotů by mohl být pro základnu určitým přilepšením. Pokud se armáda dohodne s ministerstvem financí, část peněz za školení by se jí mohla vrátit. "Tyto prostředky bychom použili k vylepšení leteckého
parku," dodal.

K výcviku pilotů v zahraničí stále častěji přistupují armády členských i nečlenských zemí Severoatlantické aliance. Mezi nejprestižnější a zároveň nejznámější podobnou leteckou výcvikovou základnu patří NFTC (NATO Flying Training Centre) v Kanadě.

Naposledy se k výcvikovému programu v Kanadě přihlásilo sousední Maďarsko. Maďarská armáda vyšle do speciálního tréninkového centra aliance prvních sedm pilotů v roce 2003.

"Tak kvalitní pilotní trénink jako v NFTC není dostupný nikde na světě. Zapojení maďarských pilotů přispěje k zdokonalení vzdušných sil aliance a dá nám nové možnosti při plnění nejrůznějších aliančních misí," prohlásil před časem kanadský ministr obrany Art Eggleton.

Maďarsko tak rozšíří počet zemí, které se do pilotního programu zapojily. Kromě kanadských letců v centru cvičí i piloti z Velké Británie, Dánska, Singapuru a Itálie.

Tréninkový program v Kanadě už tři roky cvičí piloty ze členských i nečlenských států Alianace. Do programu s rozpočtem 3 miliardy dolarů přispívají finančně zbrojařské koncerny sdružené v konsorcium Bombardier Aerospace Defence Services.

Nejlepší videa na Revue