Lední medvědi jsou existenčně závislí na ledovci. Pokud roztaje, zmizí i oni. Ilustrační foto.

Lední medvědi jsou existenčně závislí na ledovci. Pokud roztaje, zmizí i oni. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Arktida letos tála méně, lední medvědy přesto čeká boj o přežití

  • 43
Arktický ledovec letos roztál méně než v posledních dvou letech. Ledu však stále dlouhodobě ubývá, což ohrožuje některé druhy zvířat. Vědci upozornili, že kvůli globálnímu oteplování by do sedmdesáti let mohli vyhynout například lední medvědi.

Stejný osud by podle biologů mohl čekat i některé druhy racků, mrožů, tuleně nebo malé velryby, uvedl britský deník The Daily Telegraph.

Jedním z důvodů je stěhování dalších živočichů dále na sever, čímž narušují přirozené prostředí těchto zvířat a vytlačují je pryč. Největším problémem jsou však rostoucí teploty a s tím spojené tání ledovců.

"Arktida, jak ji známe teď, by už brzy mohla být minulostí," řekl listu profesor biologie z Penn State University Eric Post. "Podle současných studií zmizí lední medvědi už do 70 let," dodal.

Toto číslo je podle něj jen hrubý odhad, situace medvědů je ale skutečně velmi špatná. Zvířata jsou závislá na ledovci, protože na jeho břehu loví a plodí. "Pokud zmizí led, zmizí i oni," upozornil Post.

Letošní tání nebylo tak výrazné

Z amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu (NSIDC) přišly mírně povzbudivé údaje. Letošní tání arktického ledovce nebylo tak výrazné jako ve dvou předešlých letech. V polovině září začal ledovec znovu narůstat. Dlouhodobý trend ubývání ledu je ale setrvalý.

Podle satelitních analýz NSIDC byl ledovec letos nejmenší 12. září, kdy měřil 5,1 milionu čtverečných kilometrů. Před dvěma lety ve stejnou dobu přitom měřil ještě o milion kilometrů čtverečných méně. Nyní ledovec znovu roste, protože se v oblasti začíná ochlazovat.

Dlouhodobě ledovce přesto stále prokazatelně ubývá. V době letošního minima pokrýval ledovec téměř o čtvrtinu méně oceánu, než průměrně v letech 1979 až 2000.

Na letošním pomalejším tání má podle vědců největší podíl příhodný vítr spolu s chladnějšími teplotami. Přesné příčiny počasí však nejsou úplně jasné.

V posledních desetiletích stoupala teplota v Arktidě v porovnání se zbytkem světa dvojnásobně. Posledních deset let bylo podle vědců dokonce nejteplejších za poslední dvě tisíciletí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video