Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Jed na popravu si přineste sami, nabádá Arizona odsouzence

  • 355
Jako projev zoufalství hodnotí bojovníci proti trestu smrti krok vězeňské správy v Arizoně, která odsouzeným doporučila, aby si jed na popravu sehnali sami. Státy praktikující trest smrti se v posledních letech potýkají s bojkotem farmaceutických společností, které jim smrtící látky nechtějí dodávat.

Joseph Randolph Wood měl zemřít asi deset minut poté, co mu vězeňští lékaři vpíchli směs midazolamu a hydromorfonu. Muž odsouzený k smrti za vraždu přítelkyně a jejího otce však po vstřiku jedovatého koktejlu ještě dvě hodiny chroptěl a svíjel se v křečích. Svědci popravy popsali, že lapal po dechu jako ryba na souši.

Woodsova zpackaná poprava v Arizoně v roce 2014 upozornila na problém, na nějž státy praktikující trest smrti v posledních letech stále častěji narážejí. Společnosti vyrábějící látky, jež se k popravám používají, je odmítají státům dodávat, neboť současnou praxi považují za barbarskou. Státy proto experimentují s novými smrtícími koktejly, po jejichž aplikaci však odsouzenci často umírají v agonii.

Jednatřicet amerických států, v nichž platí nejvyšší trest, tak zvažuje zavedení jiných metod popravy. V Mississippi se například diskutuje o popravčích četách. Stejná debata nedávno proběhla v Missouri, kde zákonodárci argumentovali i tím, že kulky jsou rychlé a levné.

Projev zoufalství

Arizona nyní přišla s vlastním, originálním řešením. Odsouzení si mohou prostřednictvím právníka sami zakoupit pentobarbital nebo thiopental sodný a předat ho správě věznice, která by kvůli bojkotu farmaceutických společností smrtící látky nesehnala.

Aktivisté bojující proti trestu smrti jsou novou regulí zaskočeni. „Nedokážu pochopit, proč to vězeňská správa udělala a co si asi tak mysleli,“ uvedl pro server Washingtonpost.com Dale Baich, jeden z advokátů Josepha R. Wooda. Podle něj nedává smysl, aby advokát, který léta bojuje za život svého klienta, měl pomáhat při vykonání rozsudku.

Arizonské úřady podle aktivistů chtějí odpovědnost za průběh popravy přenést na odsouzence, protože mu samy nedokážou zajistit humánní odchod ze života. „Spíš než rozumná alternativa to je projev zoufalství. Stát Arizona chce odsouzené a jejich právníky přemluvit, aby za něj dělali jeho práci,“ postěžoval si Robert Dunham z organizace Death Penalty Information Center.

Stát podle něj dokonce nabádá k nelegálnímu jednání. S pentobarbitalem nebo thiopentalem sodným totiž mohou manipulovat pouze lékaři či lékárníci. Pokud by právníci tyto látky předali státu, porušili by zákon.

V arizonských celách smrti je nyní 126 lidí. Jedinou povolenou metodou popravy v tomto státě je od roku 1992 poprava smrtící injekcí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video