Někdejší izraelský premiér Ariel Šaron, přezdívaný „Arik“ a později také „král Izraele“. Narodil se jako Ariel Scheinermann 27. února 1928 v kibucu Kfar Malal v Palestině, kam jeho rodiče utekli před pogromy v Sovětském svazu. Po účasti ve všech arabsko-izraelských válkách, kde si vydobyl post generála, vstoupil roku 1973 do politiky. Stál u zrodu pravicové strany Likud a zastával také funkci ministra obrany. Roku 2008 o něm byla vydána kniha nazvaná prostě "Ariel Šaron" pojednávající o jeho životě. Zbožňovaný i nenáviděný Ariel Šaron zůstává na izraelské politické scéně jako jeden z posledních představitelů generace politiků, kteří byli u všech dějinných událostí od vyhlášení státu Izrael v květnu 1948. Šaron jakožto vojenský velitel představoval světu po dlouhou dobu Izrael jako zemi „dominantního národa, jistého si sebou samým“. | foto: AP

Šaronovi kolabují ledviny a jeho stav se prudce zhoršil

  • 18
Stav bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, který už osm let leží v kómatu po těžkém záchvatu mrtvice, se v posledních dnech prudce zhoršuje. Jak ve středu večer informovala izraelská média, zaznamenali u něho lékaři známky selhání ledvin. Nejbližší příbuzní odmítli jeho současný stav jakkoli komentovat.

"V posledních dvou dnech jsme zaznamenali postupné selhávání několika důležitých tělesných orgánů Ariela Šarona, které jsou nezbytné pro jeho přežití," sdělil ve čtvrtek na tiskové konferenci lékař Zeev Rothstein z nemocnice Šeba. Není na dialýze, jak se spekulovalo, ale zdravotníci mu podávají antibiotika vzhledem k rozsáhlé infekci. "Nemáme z toho dobrý pocit," podotkl.

Dobře obeznámený zdroj z nemocnice následně listu Haarec řekl, že pokud by se měl Šaronův stav zhoršovat, jeho úmrtí je jen otázkou dnů.

Izraelský expremiér Ariel Šaron upadl do kómatu v roce 2006 po velmi silné mrtvici. Od té doby je ve vegetativním stavu, neustále připojený na dýchací přístroje. V lednu minulého roku však lékaři z nemocnice ve městě Beerševa uvedli, že při testech zaznamenali "významnou aktivitu mozku, který reagoval na stimuly" (více zde).

Poté, co upadl do kómatu, byl nejdřív v nemocnici, později ho však na přání příbuzných převezli na rodinnou farmu v Negevské poušti (více o převozu zde). Na sklonku roku 2012 se však vrátil opět do zdravotnického zařízení. U otcova lůžka se prý každý den střídají jeho synové Gilad a Omri.

Právě Šaronovi příbuzní  se sice během uplynulých let zmiňovali o tom, že buď otevřel oči nebo pohnul rukou, ale jejich kritici to přičítají spíše zbožnému přání zaznamenávat u pacienta náznaky života (více o údajném zlepšování zdravotního stavu zde).

Dramatický konec politické kariéry

Šaron patří ke generaci zakladatelů židovského státu z roku 1948, dění na Blízkém východě pak dlouhá desetiletí ovlivňoval z vysokých politických nebo vojenských funkcí.

Byl znám jako jestřáb a pilíř izraelské pravice, který ale dokázal své postoje a názory radikálně změnit. Naposledy se tak stalo v létě 2005, kdy prosadil jednostranné stažení izraelských vojáků a odchod osadníků z palestinského Pásma Gazy.

Na podzim téhož roku se Šaron dramaticky rozešel s pravicovým blokem Likud, aby založil centristickou stranu Vpřed v naději na pokrok v jednáních s Palestinci.

Připomeňte si kariéru Ariela Šarona:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video