Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Argentinská soudkyně zrušila první svatbu homosexuálů v Jižní Americe

  • 7
Dva muži se rozhodli uzavřít sňatek v argentinské metropoli Buenos Aires. Stali by se tak prvním sezdaným homosexuálním párem v Latinské Americe a Karibiku. Den před obřadem ale soud svatbu pozastavil. Na základě jedné žádosti.

Prvního prosince, v den boje proti AIDS, se rozhodli uzavřít svůj sňatek jednačtyřicetiletý José María Di Bello a jeho o dva roky mladší partner Alex Freyre z Argentiny, oba HIV pozitivní.

"Jsme opravdu zamilovaní a těšíme se na svatbu, ale opravdu nemyslíme na svatební oslavu, nebo novomanželskou noc, ani na líbánky," řekl výkonný ředitel nadace na léčbu AIDS Alex Freyre. "Jsme hlavně aktivisté a musíme poukázat na to, co se děje."

Přípravy na svatbu začaly už před několika měsíci na matrice v Buenos Aires, kde požádali o termín, ale dočkali se odmítnutí. Muži se proto obrátili na soud a podle argentinského deníku Diario Los Andes Gabriela Seijasová z obvodního soudu nařídila úředníkům z matriky obřad provést.

Argentinská metropole Buenos Aires totiž už sedm let párům stejného pohlaví umožňuje vstoupit do svazku manželského, i když se na ně nevztahuje řada práv, které mají heterosexuální páry. Kupříkladu možnost osvojit si dítě, získat občanství nebo po zesnulém partnerovi dědit.

Případ půjde před ústavní soud

Pouhý den před slavnostním obřadem ale jiná soudkyně Marta Gomézová Alsinová rozhodla sňatek dočasně pozastavit, a to údajně na základě jedné žádosti. Nyní půjde případ před ústavní soud.

Podle homosexuálních snoubenců není možné, aby jeden soudce jen tak zrušil rozhodnutí jiného. "Myslíme si, že soudnictví by mělo fungovat na základě demokracie, i když samozřejmě existují výjimky," citoval Freyreho argentinský deník La Nacion.

"Tohle ale poukazuje na to, že soudy řídí jedna skupina, která může v rekordním čase změnit jakékoli jiné rozhodnutí," dodal.

Právní zástupce obou mužů prohlásil, že muži stejně půjdou na matriku a budou žádat o provedení obřadu, protože je o rozhodnutí soudkyně nikdo neinformoval.

Navíc s nimi půjdou i jejich příznivci. "Doprovodíme je a budeme protestovat. Nejen kvůli tomuto zrušenému sňatku, ale aby se konečně našlo nějaké řešení," prohlásil Esteban Paulón z tamní federace gayů a lesbiček (Falgtb). Případ v zemi rozpoutal polemiku.

"Náš případ nutí  Kongers, aby debatoval o tom, o čem se musí," řekl Di Bello. V tamním parlamentu se od října projednává návrh na změnu znění občanského zákona, který na manželství pohlíží pouze jako na svazek mezi mužem a ženou.

SŇATKY MEZI PÁRY stejného pohlaví

- Pouze sedm států na světě umožňuje sňatky mezi homosexuály: Kanada, Španělsko, Jihoafrická republika, Švédsko, Norsko, Nizozemí a Belgie.

- V USA se mohou páry stejného pohlaví vzít ve státech Iowa, Massachusetts, Vermont, Connecticut a v New Hampshire.

- Argentinská metropole Buenos Aires v roce 2002 umožnila jako první země v Latinské Americe legalizaci sňatků homosexuálních párů. Později se k ní přidala další čtyři argentinská města a dále některá města v Mexiku a v Brazílii.

- Uruguay před časem povolila sňatky v celé zemi


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video