Christina Fernándezová se v roce 2007 stala prezidentkou. Vládní stranu ale přivedla ke krachu ve volbách.

Christina Fernándezová se v roce 2007 stala prezidentkou. Vládní stranu ale přivedla ke krachu ve volbách. | foto: Reuters

Argentinská „prezidentská dynastie“ utrpěla jasnou volební porážku

Argentinské volby skončily jasnou porážkou prezidentky Christiny Fernándezové a jejího manžela, kdysi oblíbeného prezidenta Nestora Kirchnera. Jejich středolevicoví perónisté ztratí většinu v obou komorách parlamentu. Svůj boj o senátorské křeslo prohrál i sám Kirchner. Oznámil rezignaci na vedení perónistů.

Argentinci v neděli volili polovinu z 256 poslanců a třetinu ze 72 senátorů. Podle místních médií už volební komise sečetly takřka všechny hlasy. Vládní Justicialistická strana, která je pokračovatelkou partaje někdejšího argentinského vládce Juana Peróna a vedl ji Kirchner, ztratí se svými menšími partnery navládu ve Sněmovně. Přijde také o většinu v Senátu, kde měla dosud 38 křesel.

Opozici pomohlo hlavně vítězství v klíčové provincii hlavního města Buenos Aires, která byla dosud baštou perónistů. Žije zde 38 procent Argentinců a rozhodovalo se tu o 35 poslaneckých mandátech. Boj o Senát zde svedl právě exprezident Nestor Kirchner s pravicově zaměřeným milionářem Francisco de Narváezem, který kandiduje za opoziční Republikánskou nabídku.

Dlouho oblíbený Kirchner překvapivě prohrál. Získal jen 32,1 hlasů, jeho oponent de Narváez získal 34,6 procent hlasů. Exprezident už dříve přiznal porážku. "Nedělá nám problém to uznat," řekl Kirchner.

Později pak Nestor Kirchner oznámil, že rezignuje na vedení Justicialistické strany. Není jasné, zda po něm stranické žezlo převezme jeho manželka, prezidentka Fernándezová. Podporuje ji totiž asi jen 30 procent Argentinců.

Kirchnerovi se hroutí plán na návrat do čela země

"Je to překvapující výsledek," komentoval prohru Kirchnera v senátorském souboji argentinský politický a ekonomický analytik Federico Thomsen. "Kirchner dal do těchto voleb všechno, sám šel do boje, ale přesto to nestačilo."

Cristina Fernández de KirchnerExprezident se do Senátu dostane, ačkoli duel prohrál. V Argentině se totiž senátoři nominují podle hlasů pro celou politickou stranu, podobně jak je tomu v českých volbách do Sněmovny. Prohra v duelu ale ohrozí Kirchnerův plán v roce 2011 znovu kandidovat na prezidenta.

Přímo v Buenos Aires vyhrála opoziční Republikánská nabídka ještě drtivějším rozdílem než v okolní provincii. Podle předběžných součtů tu vládní stranu opozice porazila až o 20 procentních bodů. Republikáni vítězí také v dalších důležitých provinciích Santa Fé, Córdoba či Entre Ríos a dokonce v Santa Cruz, v domovské provincii prezidentského páru.

De Narváez vyhlásil vítězství a oznámil, že chce být konstruktivní opozicí. Prezidentka Fernándezová podle zdrojů agentury Reuters naopak chystá reagovat na volební porážku výměnou několika ministrů.

Nepomohl ani posun termínu voleb

Nestor Kirchner byl oblíbeným prezidentem až do roku 2007, kdy už svůj post podle ústavy nemohl obhajovat. Vystřídala ho právě jeho žena Christina Fernándezová de Kirchner.

Parlamentní volby se měly původně konat letos v říjnu, ale Fernandézová je přesunula na červen. Vládní Justicialistická strana chtěla, aby argentinští voliči rozhodovali dřív, než pocítí plně důsledky ekonomické krize. Ani to ale argentinské "prezidentské dynastii" nepomohlo.

Fernándezová a Kirchner zřejmě doplatili na rozhodnutí své vlády zvýšit o 25 procent daně na vývoz sóji, která je hlavním zemědělským produktem Argentiny. Spor se zemědělci loni trval půl roku a značně snížil prestiž prezidentky.

Některým voličům také vadila příliš agresivní politika vládnoucích perónistů. "Vždy vypadají naštvaní a autoritářští. Pro ně jste buď na jejich straně, nebo proti nim," komentovala to 48letá Argentinka Violeta Canosa, která volila opoziční stranu.

Prezidentka Fernándezová a perónistická Justicialistická strana budou muset začít vládnout více kompromisně než dosud, předvídají analytikové. Fernándezovou osobně dnes podporuje už jen asi 30 procent Argentinců. V prezidentských volbách roku 2007 přitom získala přes 42 procent hlasů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video