Argentinci opět vyšli do ulic

  • 3
Několik hodin poté, co nový argentinský prezident Eduardo Duhalde složil před parlamentem přísahu, do ulic metropole Buenos Aires vyšlo znovu na čtyři tisíce lidí. Demonstranti, kteří se shromáždili u budovy parlamentu, požadují vypsání nových voleb. "Volby už teď," skandují podle agentury AP. Parlamentní budovu střeží zvláštní policejní jednotky. K násilí podle agentur zatím nedošlo.

Lidé vyšli do ulic poté, co byla v noci zvolena už pátá hlava státu za posledních pět týdnů. Novým prezidentem se stal peronistický senátor Eduardo Duhalde.

V Národním kongresu se pro něj vyslovilo 262 poslanců, 21 jich bylo proti a osmnáct se zdrželo hlasování. Duhalde by měl stát v čele státu do konce funkčního období bývalého prezidenta Fernanda de la Rúy, které vyprší v prosinci 2003.

Duhalde: Vytvořím vládu národní jednoty
Nový šéf státu okamžitě složil přísahu před oběma komorami parlamentu, které se sešly na mimořádném zasedání. Slíbil, že vytvoří vládu národní jednoty, která se musí vypořádat s obrovským ekonomickým a sociálním chaosem.

Jak Argentina volila předchozí prezidenty čtěte ZDE a na tomto místě.

Argentina totiž už přes měsíc čelí největší politické a ekonomické krizi za posledních deset let.

"Za svůj hlavní úkol považuji skoncovat s vyčerpaným modelem, který přivedl do beznaděje velkou část našeho obyvatelstva. Chci položit základy nového modelu schopného obnovit výrobu, práci pro Argentince, vnitřní trh a prosadit spravedlivější distribuci bohatství," řekl šedesátiletý Duhalde v inauguračním projevu.

Nemáme ani peso navíc, řekl prezident
Nový prezident přiznal, že Argentina nemá už ani peso, aby mohla splácet své závazky, vyplácet mzdy a důchody. Kritizoval politiku volného trhu. Řekl, že Argentina bude schopna splatit své obrovské zahraniční dluhy, až ekonomika, která je čtvrtý rok v recesi, začne opět růst.

"Musíme říci pravdu: Argentina je zničena, je na dně," řekl Duhalde a dodal, že čtyřicet procent z patnácti milionů obyvatel země žije v chudobě. "Potřebujeme porozumění a mezinárodní spolupráci. Museli jsme zatím odložit splácení dluhů, protože nejsme schopni je v těchto kritických podmínkách, které vyvolaly obrovské sociální nepokoje, splácet," zdůraznil.

Duhalde se zavázal, že vyvine velké osobní úsilí, aby vyřešil krizi a mohl předat prezidentskou šerpu dalšímu občanovi, kterého zvolí lid do dvou let. V pátek hodlá šéf státu vyhlásit nový ekonomický program.

Argentinští prezidenti

Prohlubující se recese a pouliční nepokoje vedly v posledním měsíci k rezignaci dvou argentinských prezidentů. Fernando de la Rúa odstoupil z funkce 20. prosince. Nedokázal totiž zvládnout rozbouřenou situaci v zemi. Jeho nástupce Adolfo Rodriguez Sáa opustil úřad o týden později uprostřed dalších nepokojů a kritiky jeho vlády. Vláda dvou dalších prozatímních šéfů státu, kteří stanuli v čele země na přechodné období z titulu své ústavní funkce, se počítala na hodiny.

Peronistický senátor Eduardo Duhalde byl zvolen již pátým prezidentem Argentiny za posledních pět týdnů. Země čelí největší politické a ekonomické krizi za posledních deset let, 2. ledna 2002

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video