Argentina vyhlásila bankrot

  • 18
Argentina definitivně potvrdila neschopnost splatit svůj obrovský zahraniční dluh. Oznámila, že nezaplatila 28 milionů dolarů u jednoho ze svých dluhopisů. Je to vůbec poprvé, co Argentina nezaplatila splátku svého zahraničního dluhu. Vyhlášení platební neschopnosti je největším státním bankrotem ve světové historii.

Prezident zruší dosavadní fixní kurs pesa k dolaru v poměru jedna ku jedné. Argentina dluží 141 miliard dolarů.

"Jsme v platební neschopnosti. Splátka u této obligace nebyla učiněna," řekl agentuře Reuters nejmenovaný vládní zdroj s tím že jde o dluhopis splaný v italských lirách a se splatností v roce 2007.

Po jednáních mezi prozatímním prezidentem Eduardem Duhaldem z Peronistické strany a dalšími politickými stranami dnes složila přísahu nová argentinská vláda.

Nový prezident chce vyvést zemi z krize
Nový argentinský prezident, pátý za posledních pět týdnů, Eduardo Duhalde je znám jako ostřílený a pragmatický politik. Tento populistický perónista umí říkat to, co lidé chtějí slyšet.

"Argentina je vyčerpaná, země je na kolenou. Předchozí ekonomický model uvrhl dva miliony Argentinců do chudoby, zničil střední vrstvu, zablokoval náš průmysl a znehodnotil roky práce argentinského lidu," prohlásil Duhalde ve svém projevu po zvolení do funkce.

"Je třeba vzdát se tohoto vyčerpaného modelu a nalézt nový. Takový, který pomůže znovuzotavení naší ekonomiky a zajistí lepší rozdělení bohatství," dodal nový argentinský muž číslo jedna.

Podle některých analytiků to může znamenat, že Duhalde chce v Argentině vybudovat ekonomiku, která ustoupí od zásad volného trhu a stát v ní bude hrát mnohem větší úlohu než v posledních deseti letech.

Argentina odstoupila od navázání své měny pesa na dolar v poměru jedna ku jedné, což prosadil na konci osmdesátých let Domingo Cavallo s cílem omezit tehdejší obrovskou inflaci v zemi. Centrální banka už dříve pro účely splácení zahraničních dluhů pevný kurz pesa k dolaru zrušila. Udržování nereálného kurzu pesa k dolaru v podstatě zničilo veškerý vývoz, a to byla vedle příliš štědré ruky předchozích vlád jedna z hlavních příčin současné ekonomické krize v zemi.

Duhaldeovi předchůdci ztroskotali na tom, že chtěli zemi vyvést z krize způsobené obrovským státním dluhem pomocí přísných úsporných opatření, nebo zavedením nové měny a omezením výběru úspor. To by v konečném důsledku zřejmě vedlo ke zhoršení sociální situace milionů Argentinců. Ti dali najevo svůj nesouhlas a vyšli do ulic a vynutili si rezignaci několika prezidentů. O nové měně již zřejmě Duhalde na rozdíl od jednoho ze svých předchůdců neuvažuje.

Čeká se, že Argentina bude kurz pesa devalvovat, a to až o 40 procent. Jinou variantou je, že peso bude znovu navázáno na koš měn, ve kterém kromě americké měny bude i euro, japonský jen nebo brazilský real.

Protesty bude asi pokračovat
V každém případě se dají čekat nové protesty, protože většině obyvatel by se tak znehodnotily jejich celoživotní úspory a tisíce dalších lidí by se tak staly v podstatě žebráky. Duhalde ví, že bez všeobecné podpory nic nezmůže. Naznačil proto, že vytvoří milion nových pracovních míst. Zaručil vytvoření sociálního polštáře pro nezaměstnané, kterým je již nyní každý pátý Argentinec.

Slíbil také, že alespoň bankovní konta, na nichž mají nyní Argentinci zablokovány miliardy dolarů, zůstanou nedotčena. Navíc si je vědom, že lidé si žádají hlavu viníků současné situace. Přislíbil proto, že politici, u kterých se prokáže, že byli zkorumpovaní, půjdou za mříže.

Argentinský prezident Eduardo Duhalde (vlevo) objímá Carlose Ricakufa, guvernéra provincie Buenos Aires, který se stal novým ministrem zahraničí. Prezident země, která se potýká s vážnými ekonomickými problémy, jmenoval 3. ledna 2002 celou novou vládu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video