Argentinci se snaží připravit Faklandské ostrovy o důležitou součást jejich ekonomiky, lov olihní. Ilustrační snímek

Argentinci se snaží připravit Faklandské ostrovy o důležitou součást jejich ekonomiky, lov olihní. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Argentina se stále mstí za Falklandy, chce jim vylovit všechny olihně

  • 98
Když už nemůže Argentina Falklandy vlastnit, snaží se jim alespoň co nejvíce přitížit. Nejnověji nařídila svým rybářům, aby vylovili zdejší populaci olihní dřív, než dorazí k ostrovním břehům. Olihně jsou totiž důležitou součástí falklandské ekonomiky.

Argentinci se snaží všemožně dát Britům najevo, že ani devětadvacet let po skončení války nejsou v oblasti vítáni.

Nově se spor o území stočil na hlavonohé obyvatele zdejších jižních moří. Argentinská vláda nařídila svým rybářům, aby vylovili všechny olihně dřív, než se dostanou do falklandských vod.

Válka o Falklandy

Šestitýdenní válka mezi Argentinou a Velkou Británií proběhla v roce 1982. Odstartovala vyloděním Jihoameričanů na ostrově Jižní Georgie. Během konfliktu, který skončil vítězstvím Velké Británie, padlo 255 Britů a 649 Argentinců. Prohra uspíšila pád argentinské junty a v Británii naopak pomohla premiérce Thatcherové ve volbách. Argentina si nárok na ostrovy zanesla i do nové ústavy a dodnes je považuje za své území.

Falklandské ostrovy

Pro souostroví je rybářství výrazným a v podstatě jediným zdrojem příjmu. Ročně si na něm Falklandy vydělají okolo 45 milionů dolarů, přičemž polovina je právě za vylovené olihně.

Zdejší hlavonožci se v září rodí v oblasti Río de la Plata, specifickém sladkovodním zálivu, do kterého ústí dvě velké jihoamerické řeky Uruguay a Paraná. Poté, co dorostou, vydávají se od argentinsko-uruguayských břehů jižněji do slaného moře.

Argentina se je proto snaží vylovit dřív, než doplují až do vod 460 kilometrů vzdálených ostrovů, které z jejich populace profitují.

Nežádaná vlajka

Minulý měsíc navíc přesvědčila Argentina své sousedy v rámci ekonomického svazku MERCOSUR, aby podpořili embargo vůči lodím plujícím pod falklandskou vlajkou a nevpouštěli je do svých přístavů. Falklandské lodě tak nyní nesmějí přistávat v Chile, Brazílii ani Uruguayi.

Britské ministerstvo zahraničí považuje embargo za nelegální a snaží se ostatní země přesvědčit, že zákazem jenom dostávají nevinné obyvatele ostrovů pod zbytečný ekonomický tlak. Falklandské lodě prozatím situaci řeší tak, že před vplutím do přístavů některého z výše zmíněných států vytáhnou jinou vlajku, což všechny země mimo Argentinu tolerují.

Argentina dodnes považuje větry ošlehané souostroví za svoji součást a nemůže se smířit se zdejší britskou vládou. Politici využívají bolavou část jihoamerické země jako efektivní politický nástroj. Hlavním důvodem neutuchajícího zájmu o oblast jsou tušené zásoby ropy pod mořským dnem.

Na letošní letní olympiádě, která se koná právě v Londýně, plánuje Argentina svým sportovcům obléci dresy s výmluvným nápisem "Falklandy jsou Argentina" (více zde).

Souostroví Falklandy Argentinci nenazvou jinak než Malvíny.

Souostroví Falklandy Argentinci nenazvou jinak než Malvíny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video