Válka o Falklandy, 1982. Britský pyrotechnik zneškodňuje argentinské miny. | foto: Profimedia.cz

Argentina buduje jadernou ponorku, Britové se bojí o Falklandy

  • 52
Argentina oznámila, že buduje jadernou ponorku. Ve Velké Británii se okamžitě zvedly varovné hlasy, že pokud se Argentina stejně jako v roce 1982 pokusí obsadit Falklandy, bude obrana ostrovů u jihoamerických břehů téměř nemožná. Britské královské námořnictvo se totiž musí vyrovnávat s drastickými úsporami.

"Prezidentka Cristine Kirchnerová nás požádala, abychom připravili projekt vývoje jaderného pohonu pro naše ponorky," oznámil v oficiálním prohlášení argentinský ministr obrany Arturo Puricelli.

Falklandy

Původně neobydlené ostrovy, asi 500 kilometrů od argentinských břehů, objevili právě Britové. Argentina a celý španělský a francouzský svět používá jména Malvínské ostrovy. V roce 1820 je převzala Argentina z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové se jich zmocnili v roce 1833. Argentina si ostrovy nepřestala nárokovat. V roce 1964 proto bylo za účasti OSN na ostrovech uspořádáno referendum, v němž tamní obyvatelé odhlasovali, že chtějí zůstat britskými občany.

V roce 1982 se ostrovy Argentina pokusila znovu získat vojensky, ale utrpěla těžkou porážku. V 73 dní trvající válce zahynulo 648 argentinských vojáků. Britové přišli o 255 vojáků. Argentina ale stále po ostrovech pokukuje, především kvůli zásobám ropy.

Spor o Falklandy se opět vyostřil počátkem minulého roku, kdy britská ropná společnost zahájila u ostrovů těžbu. Argentina to označila za nezákonné.

"V našich docích už několik let čeká na dokončení ponorka ARA Santa Fe, která bude spuštěna na vodu s jaderným pohonem, a nikoliv obyčejným, jak se původně zamýšlelo," oznámilo ministerstvo s tím, že po první jaderné ponorce by měly následovat další.

"Ponorka měla být dokončena jako konvenční model v roce 2015, je ale téměř jisté, že bude podstatně delší, aby mohla operovat jaderným pohonem," dodal Puricelli. Podle něj se prezidentství Kirchnerové zapíše do dějin jako začátek velkých časů Argentiny.

Silácká prohlášení, která zaznívají z Buenos Aires, dělají vrásky generálům v Londýně. Všichni Britové mají v dobré paměti, jak Argentina před 30 lety obsadila Falklandské ostrovy. Britové tehdy své zámořské území po deseti týdnech dobyli zpět, dnes by to ale zřejmě bylo daleko těžší.

Strach v Londýně

"Domnívám se, že Británie by byla schopná Falklandy před útokem ubránit. Možnost Falklandy po obsazení dobýt zpět se ale každým měsícem snižuje. Už v roce 1982 se to zdálo nemožné, dnes by to ale bylo daleko těžší," řekl serveru telegraph.co.uk vojenský analytik Eric Wertheim.

Zatímco argentinští admirálové budují, britští námořníci si v rámci drastických škrtů utahují opasky. "Škrty v obraně znamenají, že Británie nyní nemůže udělat vůbec nic, aby Argentině zabránila v obsazení ostrovů," varoval v červnu admirál John "Sandy" Woodward, který před třiceti lety britskému námořnictvu ve válce o Falklandy velel.

A jaderná ponorka v arzenálu argentinského námořnictva by obranu ostrovů ještě ztížila. Tyto podmořské stroje mají oproti modelům poháněným dieselovým motorem značnou výhodu: nemusí se tak často vynořovat a jsou proto vhodné k tajným operacím či napadení nepřítele na velké vzdálenosti.

Mimochodem: když britský premiér nedávno v parlamentu hřímal, že Falklandy zůstanou britské tak dlouho, jak si to budou jejich obyvatelé přát, nazvala Kirchnerová Británii zanikajícím impériem.

Hlavním městem Falklandských ostrovů je Port Stanley

Hlavním městem Falklandských ostrovů je Port Stanley


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video