Mafiánský boss Semjon Mogilevič (uprostřed) u moskevského soudu v roce 2008

Mafiánský boss Semjon Mogilevič (uprostřed) u moskevského soudu v roce 2008 | foto: Profimedia.cz

„Arcimafián“ Mogilevič je na svobodě. Slíbil, že neuteče

  • 9
Patrně neexistuje ilegální obchod, který by alespoň nezkusil. Kšeftoval s drogami, zbraněmi i ženami, pral špinavé peníze, jeho lidé vymáhali výpalné a vraždili na zakázku. Semjon Mogilevič. Léta jej hledal Interpol i tajné služby několika států. Stále po něm touží i FBI. Teď boss, který se "proslavil" i v Česku, opustil vězení. Slíbil, že neuteče.

Superman mezi zločinci disponující několika manželkami, cestovními pasy i jmény se stihl zapojit také do podivných obchodů se zemním plynem.

Byl to právě Seva, jak mu říkají přátelé, kdo podle amerického novináře Romana Kupchinského působil při prodeji plynu jako prostředník mezi Ruskem a Ukrajinou. Část expertů proto tvrdí, že on a jemu podobní zadělali na zmatky, které zkraje letošního roku vyústily do tzv. plynové krize. Tehdy mrzly celé země, viz Bulharsko.

Sergej Šnajder, zdravstvujtě!

Seva opět chodí po svobodě. Oznámily to včera ruské úřady. Pustily ho poté, co jim slíbil, že před případným soudem neuteče.

Před půldruhým rokem to alespoň zdálky vypadalo, že Seva skončil. Zatýkalo ho pět desítek ozbrojených agentů. Tenkrát jako Sergej Šnajder putoval do vězení v kauze řetězce Arbat Prestiž prodávajícího kosmetiku. I s obchodním partnerem Viktorem Někrasovem. - čtěte Ruská policie zatkla mafiána Mogileviče

Vzhledem k Mogilevičově minulosti šlo o banalitu: daňové úniky. Někrasov údajně se Sevou, který byl veden jako jeho poradce, připravil ruský stát o 50 milionů rublů (podle nynějšího kurzu asi 30 milionů korun).

Komentátoři Sevův případ srovnávali s kauzou amerického mafiána Al Capona, který také nakonec putoval za mříže nikoliv za vraždy, ale fatální neshody s berním úřadem. Jenže Rusko není USA. Sevovi právníci dokázali zpochybnit vyšetřování a nakonec dostat klienty díky mezerám v ruských zákonech ven.

K Holubům nepřišel, asi ho varovali

Se Sevovými lidmi mají své zkušenosti i čeští policisté. V roce 1995 se do centra jejich pozornosti dostala pražská restaurace U Holubů, kde byl očekáván právě Seva Mogilevič.

Podle anonymního udání tu měl být zavražděn: snažil se prý s nešetrností sobě vlastní ovládnout středoevropský nelegální obchod s lehkými topnými oleji, při kterém přišel jen český stát o miliardy korun na daních.

Jenže Seva nepřišel. Velmi pravděpodobně byl varován někým z řad české policie. Ta k Holubům dorazila a zadržela zde několik Mogilevičových spolupracovníků, jimž zakázala pobyt v ČR.

To se Mogilevičovi nelíbilo. "Krátce po zásahu u Holubů jsme se s ním setkali nedaleko Vídně. Nabízel nám spolupráci výměnou za to, že jeho lidi necháme pobývat v Česku," říká pro MF DNES jeden z policistů, který byl schůzce přítomen.

Jednání krachla, Mogilevičovi lidé v Česku zůstali. Má na mafiánovo propuštění nějak reagovat český stát? Má důvod? "Mogilevič byl vysokým bossem ruského organizovaného zločinu na našem území. Pokud si dobře uvědomuji, on sám nebyl nikdy stíhán, takovým lidem je velice těžké prokázat jakoukoliv trestnou činnost," uvedl včera pro MF DNES bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice.

Toho nepřekvapilo, že je Mogilevič na svobodě. České úřady prý však nemusí mít z propuštění Mogileviče těžkou hlavou: o jeho vydání totiž nežádaly.

Kdo je Don Semjon?

Jak začínal? Studia i obchod
Semjon Judkovič Mogilevič se narodil roku 1946 v ukrajinském Kyjevě do středostavovské rodiny s židovskými kořeny. Ve Lvově vystudoval ekonomii. Sovětský režim ho ještě stačil zavřít. První velké peníze prý získal tím, že ovládl moskevské záchodky.

V čem nyní podniká? Co nese
Jeho skupina obchodovala s realitami i plynem, investovala do zbrojního průmyslu. Z nelegální činnosti jen namátkou: prostituce, zakázková likvidace osob, praní peněz či obchod s lehkými topnými oleji (i v Česku).

Kolik měl jmen? Jen on a Bůh vědí
Semjon Mogilevič, mezi přáteli Seva. Podřízení jej znají jako Dona Semjona či Chytrého Dona (pro jeho obchodní vzdělání i talent). Užíval řadu příjmení: kromě jiných Suvorov, Těleš, Palagňjuk, Fischerman, naposledy Šnajder. Seva má rovněž sbírku pasů – používal nejen ruský a ukrajinský, ale i izraelský a maďarský. Právě Budapešť si oblíbil nejvíce, zatčen však byl loni v Rusku.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video