Kardinál František Tomášek na snímku z 25. listopadu 1989 žehná věřícím pod...

Kardinál František Tomášek na snímku z 25. listopadu 1989 žehná věřícím pod okny Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí v Praze. Stalo se tak po pontifikální mši v katedrále sv. Víta u příležitosti kanonizace Anežky Přemyslovny. | foto: ČTK

Lež, odmítlo arcibiskupství Zemanovu „restituční citaci“ kardinála Tomáška

  • 982
Někdejší kardinál František Tomášek podle pražského arcibiskupství nikdy neslíbil, že restituce církevního majetku skončily v roce 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat, jak ve středu řekl prezident Miloš Zeman. Arcibiskupství to na Twitteru označilo za lež.

Arcibiskupství na svém twitterovém účtu uvedlo, že výrok, který prezident připsal kardinálovi Františku Tomáškovi a podle kterého církev nebude žádat o další restituce, duchovní ve skutečnosti nepronesl.

06.dubna 2017 v 00:28, příspěvek archivován: 06.dubna 2017 v 12:14

Podle #prezident měl kard. Tomášek slíbit, že #církev rest. skončily v r. 1991 Jedná se o lež, T nikdy nic podobného neřekl @PREZIDENTmluvci

Zeman během návštěvy Středočeského kraje k neúčasti na pohřbu kardinála Miloslava Vlka uvedl jako důvody to, že někdejší primas český byl zásadním stoupencem církevních restitucí, a dále kvůli jeho výzvě, aby se lidé loni neúčastnili oslav 28. října na Hradě (více o Zemanových výrocích čtěte zde).

Prezident ve středu v Úholičkách mimo jiné řekl, že Vlk porušil slova svého předchůdce kardinála Františka Tomáška, že restituce skončily rokem 1991 a církev už žádný další majetek nebude požadovat.

Není to poprvé, co se výrok připisovaný Tomáškovi objevuje. V minulosti jej jako argument proti církevním restitucím užívali odpůrci majetkového vyrovnání s církvemi. Nikdo ale Tomáškův údajný výrok nedoložil důkazem.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek například uváděl jako datum 1. srpen 1991. Tou dobou nicméně Tomášek již nebyl arcibiskupem (podrobně to církev rozebírá v tomto textu).

Hradní „kritérium pravosti“: Výrok má odkazy na internetu

Hrad v reakci na vyjádření pražského arcibiskupství poukázal na text publicistky Lenky Procházkové. Ta píše, že kardinál František Tomášek v děkovné řeči prohlásil: „Toto je poslední nárok, který církve vznášejí.“ Ani Procházková však nepředkládá žádný důkaz (její celý text zde).

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dále uvedl, že údajný výrok, který „byl citován mnohými lidmi v uplynulých letech“, nebyl dosud „nikdy takovou silou zpochybňován“. „Pan prezident nemá důvod Lence Procházkové nevěřit. Nebyla to jen ona, kdo ten výrok citoval. Pokud si zadáte ten výrok do vyhledávače, je tam 85 tisíc odkazů,“ uvedl Ovčáček.

Vyhledávač Google daný výrok dokázal ve skutečnosti najít v 15 200 odkazech. Například výrok „placatá Země“ má 52 tisíc odkazů.

Prezidentův kritik

Vlk prezidenta v minulosti kritizoval, naposledy na podzim za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana. Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě. Tehdy také uvedl, že lidé by v budoucnu měli lépe vybírat kandidáty na prezidenta.

Vlk rovněž ostře kritizoval dohodu mezi Pražským hradem a katolickou církví o majetkovém vyrovnání, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Zemřel 18. března, bylo mu 84 let.

Současným pražským arcibiskupem je kardinál Dominik Duka, který Vlka vystřídal v čele českých katolíků v roce 2010.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video