Iráčtí křesťané se modlí v Irbílu (6. prosince 2014).

Iráčtí křesťané se modlí v Irbílu (6. prosince 2014). | foto: AP

IS v Mosulu vypálil desítky kostelů, křesťané se tam vracet nehodlají

  • 26
Z Mosulu postupně utekli všichni křesťané. Tamější arcibiskup nyní vede kázání v Irbílu, centru iráckého Kurdistánu. Mosul je už druhým rokem v držení islamistů, ale i kdyby se ho podařilo osvobodit, iráčtí křesťané se tam neplánují vrátit.

„Hospodin je můj pastýř, nebudu mít nedostatek,“ začíná jeden z žalmů v Bibli. Arcibiskup Nikodém Daúd Šaraf však poslední dobou jen těžko shání své stádo dohromady. „Tohle je poprvé v historii křesťanství, kdy už se v Mosulu nemodlí žádný křesťan,“ řekl Šaraf webu The Economist.

Syrská pravoslavná církev

Většina křesťanů v Iráku se hlásí k Syrské pravoslavné církvi. Patří mezi starobylé východní církve, které vznikly na základě sporů v křesťanské církvi v 5 - 7. století.
Kromě Blízkého východu žije početná diaspora věřících ve Švédsku, Indii, Německu a Spojeném království. V čele Syrské pravoslavné církve je patriarcha v Damašku.

Zdroj: Wikipedia

Duchovní Syrské pravoslavné církve (viz box) dlouho působil v Mosulu. Druhé největší město v Iráku je však už druhým rokem v držení islamistů a křesťané jednu z nejstarších křesťanských diecézí opustili. Šaraf ve městě zůstal dokud to šlo a podle svých slov odcházel jako jeden z posledních duchovních. I on se však nakonec přesunul do 80 kilometrů vzdáleného Irbílu, který je v držení Kurdů.

Islamisté zničili v Mosulu a okolí 32 kostelů. Některé spálili, z jeho katedrály je mešita zasvěcená džihádu. Podle arcibiskupa je situace horší než ve 13. století, kdy zemi obsadili Mongolové. „Ani v dobách mongolských hord a chána Hülegü (mongolský dobyvatel pozn. red.) to nebylo tak špatné. V Mosulu už nejsou křesťané, kteří by se mohli modlit,“ povzdychl si Šaraf.

Mosul je vůbec největším městem v moci Islámského státu. Před válkou měl s předměstími téměř dva miliony obyvatel. V létě 2014, když město obsadili ozbrojenci IS, z něj uteklo půl milionu lidí včetně 150 tisíc křesťanů.

Velikonoce v Mosulu

V křesťanské čtvrti Irbílu zvané Ankawa vznikl uprchlický tábor, kde nyní podle agentury AP žije na pět tisíc lidí. Ve Ankawě stojí vysoká socha panny Marie a kostel je během nedělních kázání zcela plný. Mnoho lidí, kteří z Mosulu utekli před islamisty, se však neplánuje do svých domovů vrátit ani v případě, že se město podaří osvobodit. Lepší život chtějí hledat v zahraničí.

Rád Bahnam Samán utekl z města se ženou a pěti dětmi přesně před dvěma lety. Po dlouhé době v uprchlickém táboře už ztratil naději, že se situace zlepší. Navíc má strach, že po pádu Islámského státu se rozhoří další sektářská válka v jeho rodina by se v Mosulu musela bát vlastních sousedů.

Podle Šarafa přitom v dobách jeho otce bývalo běžné, že křesťané v Iráku a Sýrii otevřeně slavily Velikonoce. Tehdy v průvodech pochodovali ulicemi Mosulu a Damašku a hráli na bubny. Dnes už raději nevychází z domu.

Když Irák získal v roce 1932 nezávislost, tvořili křesťané 12 procent obyvatelstva. Ze země jich mnoho odešlo v dobách vlády Saddáma Husajna a po invazi Spojených států v roce 2003. V dnešní době tak tvoří křesťané už jen 0,8 procenta z 37 milionů obyvatel těžce zkoušené země.

Čtvrť Ankawa v Irbílu (červená značka), Mosul (černá značka)

Čtvrť Ankawa v Irbílu (červená značka), Mosul (černá značka)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video