Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Archivace dat: nejdůležitější je zvolit vhodné médium

aktualizováno 
Zálohování či přenášení důležitých dat je velmi důležitou součástí práce s počítačem.
Zálohování či přenášení důležitých dat je velmi důležitou součástí práce s počítačem. Ať už jde o uchování stávajících dat v bezpečí nebo jejich přenášení mezi více počítači, vždy je dobré vědět, které médium je pro danou činnost nejvhodnější. Na trhu jich je dnes velký výběr a ne všechna se hodí na jakékoliv použití.

Na životnost médií jsme se zeptali v pěti velkých i malých počítačových firmách

Doživotní záruka u médií je většinou nepoužitelná

Většina výrobců, zejména u disket, uvádí, že na jejich zboží se vztahuje omezená doživotní záruka. Z toho by se mohl kupující mylně domnívat, že i když bude reklamovat disketu po několika letech používání, dostane za ni zdarma náhradní. Bohužel, doživotní záruku drží samotný výrobce, a ne lokální prodejce. Vadné médium je třeba odeslat do servisního střediska výrobce, které se ve většině případů nachází ve Spojených státech amerických. Náklady na reklamaci jedné diskety tedy ve většině případů výrazně překročí cenu nové. Pokud by se reklamující chtěl obrátit přímo na prodejce, většinou také neuspěje. U chyby média totiž není jasně prokazatelné, zda je zaviněna výrobcem či špatným používáním, a proto může prodejce reklamaci odmítnout. Zákazník se potom může obrátit na soud, a ten si vyžádá vyjádření soudního znalce. Ovšem i v případě kladného výsledku vynaložené úsilí rozhodně neodpovídá ceně nového média. Nejjednodušší je se před jeho nákupem zeptat přímo v obchodě, jak je to s případnou reklamací, protože v drtivé většině její úspěch závisí pouze na ochotě prodavače.

Při přenášení hraje důležitou roli odolnost

Média, která jsou využívána k přenášení dat, by měla být mnohem odolnější vůči okolním vlivům. To je třeba brát v potaz zejména při použití magnetických médií, jako jsou třeba diskety či ZIP disky, protože jsou mnohem méně odolné než třeba disky CDRW, využívající optické technologie. Dále je vhodné při přenášení dat uvážit rozšířenost média. Vždy se vyplatí koupit to nejrozšířenější a třeba i trochu dražší zařízení, které však zajistí jeho maximální použitelnost. Ideální na nenáročné přenášení dokumentů jsou diskety a přepisovatelné CDRW disky, které lze přečíst v převážné většině dnes používaných počítačů. "Naopak v případě mechanik jako ZIP, JAZ či LS120 jde o okrajové, cenově nepříliš výhodné technologie, rozšířené mezi minimem uživatelů." říká Zdeněk Zahrádka z firmy Hewlett-Packard.

Archivace vyžaduje velkou kapacitu

Na médium určené pro zálohování velkého množství dat jsou kladeny úplně jiné požadavky. Jeho hlavním parametrem je kapacita, která určuje, za jak dlouho je nutné přikoupit další. Na to potom navazuje i jeho cena, která rozhodně nesmí být příliš vysoká. Na odolnost tentokrát není kladen takový důraz, protože se obvykle archivovaná data často nepřenášejí. Mnohem důležitější je trvanlivost média, která zaručí bezpečnost dat i po delší době. "Díky minimální ceně a vysoké kapacitě jsou proto pro archivaci nejvhodnější zapisovatelné CDR disky, na které se podle typu vejde 650 až 700 MB dat," říká Aleš Zavoral z firmy Alzasoft. Cena levnějších CDR disků se pohybuje kolem 20 Kč za kus, přepisovatelné CDRW pak stojí od 50 Kč za kus.

Diskety jsou rozšířené, ale ne příliš spolehlivé

Magnetická média jsou méně odolná. Používají totiž k záznamu dat magnetickou vrstvu, která je citlivá k vnějším vlivům. Může ji poškodit téměř jakékoliv magnetické nebo elektromagnetické pole, se kterým přijde do styku. Také díky způsobu přenosu dat, kdy čtecí hlava přichází do styku s povrchem média, je životnost znatelně omezena. Přesto jsou pořád velmi rozšířená a hned tak nevymizí. "Nejrozšířenější magnetické médium pro ukládání dat je přes veškeré své nedostatky stále disketa," tvrdí Josef Hrabáň z firmy Elap. To by z ní dělalo ideálního pomocníka na přenos dat, nebýt někol ika závažných omezení. Její dnes již nedostačující kapacita (1,4MB) a hlavně malá spolehlivost nutí uživatele hledat náhradní řešení. "Vždyť už při druhém a dalším zápisu zde již prakticky nemůžeme hovořit o spolehlivě uložených datech," radí Zdeněk Zahrádka. Proto je velice důležité si vždy po uložení důležitých souborů ověřit, zda jsou v pořádku. Stačí disketu vysunout a opět vložit do počítače a potom z ní data kamkoliv zkopírovat, což ověří jejich bezpečné uložení. Alternativním řešením je zejména ZIP disk, který překonává disketu hned v několika ohledech. Díky lepšímu ochrannému obalu je více odolný vůči mechanickému poškození a prachu. Také kapacita je více než dostačující, ve starší verzi nabízí ZIP 100MB, a v novější dokonce 250MB. Starší 100MB varianta je už poměrně rozšířená, ale rozhodně to není standardní součást každého počítače a je lepší si předem ověřit, zda je cílový počítač vybaven příslušnou mechanikou. Cena interní 100MB mechaniky je přibližně 2500 Kč a interní 250MB varianta přijde na 4500 Kč. Cena levnějšího 100MB média se pohybuje okolo 500 Kč a dražší 250MB přijde přibližně na 600 Kč. Konkurenci ZIP představuje i málo používaný disk LS-120, který je schopen přečíst jak klasické diskety, tak i speciální 120MB disky. Ty jsou podobně jako ZIP disky podstatně odolnější než obyčejné diskety, ale díky malému rozšíření je jejich použití značně omezeno. Prodává se pouze přenosná varianta s USB rozhraním za 6350 Kč a médium je za 375 Kč. Pokud je potřeba přenášet větší ob jemy dat, lze využít zařízení JAZ. Médium má kapacitu rovnou 2GB, ale jeho cena je také podstatně vyšší. Interní mechaniky stojí přibližně 16 000 Kč a médium se prodává asi za 3600 Kč.

Optická média jsou levná a trvanlivá

Optický záznam je prováděn bezkontaktně laserem, což médium nenamáhá a zaručuje dlouhodobou spolehlivost. Stále více rozšířené vypalovací mechaniky CDR a CDRW disků nabízí cenově nenáročnou alternativu k magnetickým médiím. Na rozdíl od nich jsou mnohem odolnější, poskytují výrazně větší kapacitu za mnohem nižší cenu a jejich trvanlivost je nesrovnatelně větší. "Pokud se nepoškodí špatným zacházením, vydrží i desítky let," říká František Zelenka z firmy ProCA. Při ceně jednoho CDR média okolo dvaceti korun je to jednoznačně nejlevnější způsob uchování dat. K nevýhodám patří o něco složitější způsob záznamu dat, ale většina vypalovacích programů nabízí jednoduše pochopitelné průvodce, kteří celý proces usnadní. Většina CDRW mechanik je navíc dodávána s programem podporujícím paketový zápis, který umožní ukládat data na disky jako na klasická média pouhým kopírováním. Ceny mechanik CDR/CDRW se pohybují podle značky a výkonu mezi pěti až třinácti tisíci korunami.

Autor je spolupracovníkem redakce vaclav.vlcek@vogel.cz

Čeho se vyvarovat při manipulaci s datovými médii

- Magnetická média, jako jsou diskety, ZIP, LS120 a JAZ disky, je bezpodmínečně nutné držet z dosahu jakéhokoliv elektromagnetického pole, vyzařovaného například reproduktory, monitorem a v menší míře jakýmkoliv elektronickým zařízením.

- Špína a prach vadí zejména disketám, které jsou proti nim špatně chráněné. Nečistoty se totiž přenášejí na snímací hlavu, která potom nepracuje korektně, a je potřeba použít čisticí disk.

- Optická média, jako jsou CDR a CDRW disky, zase vyžadují zvýšenou opatrnost při manipulaci, protože spodní, datovou vrstvu lze snadno poškrábat nebo zašpinit prsty a mechanika potom nemusí disk přečíst. Také přímé sluneční světlo CD diskům nedělá dobře, ale stačí je vracet zpátky do obalu a nebezpečí nehrozí.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto
Také jsem obtěžoval ženy, kál se izraelský rabín v modlitbě

Do kampaně upozorňující na skryté sexuální násilí a přehlížené obtěžování se hromadně zapojily také izraelské židovky. Pozornost vzbudilo i pokání rabína, jenž...  celý článek

Ve vodách okolo Grónska plave stále více ker, které ohrožují lodní dopravu.
Stometrová tsunami nebo obří kry. Grónské vody jsou stále nebezpečnější

Na ochranu vesnic na grónském pobřeží se ročně vynakládají miliony dolarů. Podobnou sumu spolkne také monitoring a odstraňování rostoucího počtu obřích...  celý článek

Trailer k filmu Trotsky
Rusové zfilmovali život Trockého. Revoluce je špatná, nabádá seriál

Sto let po Velké říjnové socialistické revoluci vstoupí na ruské televizní obrazovky jedna z jejích nejvýraznějších postav – Lev Trockij. Životopisný seriál...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.