Pokud vznikne, bude to nejvyšší stavba v Praze.

Pokud vznikne, bude to nejvyšší stavba v Praze. | foto: Vizualizace: J&T

Architekti vztyčili v centru Prahy dvojici mrakodrapů

  • 79
Budovy bývalého holešovického podniku Tesla rozebírají kus po kusu demoliční čety. Tříhektarový pozemek čistí pro atrakci, která v Praze zatím není. Pro mrakodrap, či spíše rovnou dva. První pražská dvojčata. Podle plánů by se budovy mohly dotýkat magické hranice 150 metrů.

Dva věžové domy, které bourají dosavadní skleněný strop výškových budov v Praze, chce v sousedství Libeňského mostu postavit skupina J&T.

Opatrní jsou developeři, obezřetně hovoří i památkáři.
„Nechali jsme si provést výškovou studii Prahy, naše domy by nějak nezasahovaly do historického panorámatu. Chceme o tom vést diskusi,“ řekl Petr Málek z developerské společnosti J&T.

„S tím, že v lokalitě Holešovic a Bubnů porostou výškové stavby, se musí počítat. Budeme je posuzovat podle dálkových pohledů na Prahu. Každopádně stavby vysoké sto až sto padesát metrů nepatří do centra města,“ upozorňuje Jan Kněžínek z památkového odboru magistrátu.

Přízemní alternativa se spokojila s 20 patry, kompromisní varianta počítá s dalšími třinácti, tedy zhruba se 120 metrů vysokou stavbou. Pokud se podaří prosadit extrémní plán, poporoste skleněná věž až k podlaží číslo 42, tedy ještě o dalších 30 metrů.

Mrakodrapy jsou žádané
Dvacet let nikdo nic vyššího v zemi nepostavil. Nejvyšší budovou je se 109 metry dřívější budova Československého rozhlasu, kterou navrhl v roce 1986 ateliér světoznámého architekta Richarda Meiera v New Yorku.

Jen o pět metrů nižší je druhá pražská stavba - pankrácký Motokov. A tím výčet domů mířících nad sto metrů končí.

První „opravdový“ mrakodrap, tedy budovu dosahující 150 metrů, rozkreslil tentokrát do plánů domácí ateliér - CMC architects. Tower City sestávající z pěti domů má na 95 tisících metrech čtverečních plochy nabízet byty, kanceláře, obchody, relaxační zónu, hotel. To vše za cenu pěti miliard korun.

„Situace v Holešovicích není tak dramatická jako na Pankráci. Pohled je opřený o okolní svahy a ty domy jsou ze všech stran v podstatě skryté. Výška není jasná - může to být třiatřicet pater, třicet pět nebo dvacet devět. Vše je ještě v jednání,“ říká Vít Máslo z ateliéru CMC architects. Podle něj si Pražané na výškové budovy brzy zvyknou.

„V Evropě jsou mrakodrapy velmi žádané, kdo by nechtěl bydlet či pracovat v domě s vyhlídkou na město? Praha se musí otevřít moderní architektuře a k té výškové budovy patří. Jestliže se město nebude vyvíjet, tak zakrní a stane se provinčním,“ prorokuje architekt Máslo.

Ale podle primátora Pavla Béma se jen tak rychle nestane. Mrakodrapy tyčící se u holešovického přístaviště si nedokáže představit.

Dům, který ve městě boří hranice
„Praha není a nebude žádný Manhattan ani Tokio. Nepromění se ve město mrakodrapů a výškových budov. Její architektonická hodnota spočívá právě v péči o památkovou rezervaci,“ je přesvědčen Bém.

„Praha je citlivá, má svoji hodnotu v jedinečném obraze, ale jsou místa, kde výškové budovy nevadí. Návrh se mi líbí, střední varianta štíhlých, elegantních krystalických věží se mi zdá akorát - maximální,“ oponuje Ivo Oberstein z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického.

Zvyšuje se Vídeň i Paříž
Panoramat vytyčených pouze střechami a vikýři středověkých domů a chrámů se zříká i řada evropských metropolí.

Ve Vídni vyrostou na dohled od centra dva nové mrakodrapy, z nichž jeden bude měřit 220 metrů. Třicet let trvající tvrdé regulace na výškové budovy v Paříži prolomil zase třísetmetrový Lighthouse amerického architekta Thoma Mayneho.

A jaký je střízlivý odhad pro základní kámen pražských „dvojčat“? „Jen změna územního plánu bude trvat přibližně dva roky,“ odhaduje Petr Málek ze společnosti J&T.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video