Architekti chtějí z Teska udělat památku

  • 7
Pokusit se zastavit plánované bourání libereckého obchodního domu Tesco zkouší část českých architektů a historiků. Navrhují, aby se z obchodního domu stala kulturní památka chráněná státem. Zbourat ji by pak bylo prakticky nemožné.

"Na svoji dobu je to jedinečná stavba. Byla by škoda, kdyby zmizela," míní Rostislav Švácha z Ústavu dějin umění Akademie věd.

Návrh na zapsání sice ještě nikdo oficiálně nepodal, ale architekti ho již připravují.

Zbourat obchodní dům plánuje holandská společnost AM Development, která chce na jeho místě a v okolí postavit úplně nové centrum s obchody, byty, kancelářemi, restauracemi či multikinem.

Projekt už posvětili zastupitelé, firma nyní jedná se společností Tesco. "Je to absurdní, že by byl obchodní dům kulturní památkou," řekl jednatel Luboš Kočí. "Těžko říct, jak bychom se zachovali. Ale asi bychom od plánů ustoupili, museli bychom začínat úplně od začátku. Jsou ale i jiná města, než Liberec," dodal.

Mluvčí Teska Vesselin Barliev o plánech architektů ještě nic nevěděl. "Slyším to poprvé. Musíme si vyjasnit, co by to pro nás znamenalo," řekl.

I kdyby se Tesco neprohlásilo za kulturní památku, už samotné zahájení řízení v této věci může značně zpomalit plány investorů. "Neměli by v té době dělat žádné úpravy," řekla Miriam Skoumalová z ústecké pobočky Národního památkového ústavu.

O prohlášení Teska kulturní památkou jednala v Liberci památková rada. "Názory jsou velmi různé, finální stanovisko jsme ještě nedali. Budeme to dál řešit," řekla Skoumalová. Osobně se přiklání k zapsání na seznam památek. "Stálo by to za to. Na svou dobu je to ojedinělá stavba," řekla.

Jenže obchodníci mají zcela jiný názor. "Už vůbec nevyhovuje požadavkům na moderní obchod," tvrdí Luboš Kočí. Obchodní dům, otevíraný v sedmdesátých letech, už prošel na počátku devadesátých let značnými úpravami. Velká část ploch je navíc nevyužitá.

"Pokud by se nebouralo, jsou nevyhnutelné další změny," dodal Barliev už v lednu, kdy se poprvé začalo o projektu na nové obchodní centrum mluvit na veřejnosti.

Proti plánům zastavět dolní centrum novým obchodním centrem vznikla mezi místními architekty petice. "Zatím jsme neskončili sběr podpisů. Jsou jich zatím stovky, záměrně jsme ji šířili hlavně mezi odbornou veřejností," řekl jeden z autorů protestu Filip Horatschke.

"Má architektonické hodnoty, je svědkem doby. A dnes je to i součást obrazu města Liberce. To jsou všechno argumenty, které znamenají, že by se s ním mělo zacházet velmi opatrně," míní proděkan Fakulty architektury na liberecké Technické univerzitě.

Architektům se nelíbí hlavně to, že o podobě dolního centra se rozhodlo bez jakékoliv veřejné soutěže. Město holandské společnosti prodá pozemky v okolí obchodního domu, utrží za ně necelých padesát milionů korun. Pozemky nabízel Liberec dlouho, nikdo však o ně neměl zatím zájem.

Ministerstvo kultury zatím podle mluvčí Kateřiny Besserové žádný návrh ještě nedostalo. "Prohlášení za kulturní památku má svůj řád. Vyjádří se k němu magistrát, krajský úřad, ministerstvo si vyžádá odborný posudek," vysvětlila. Jak dlouho zápis může trvat, nechtěla specifikovat. "Je to velmi individuální," dodala.

Plány na stavbu obřího centra rozdělily Liberečany na dva tábory. Jedni by strhli stávající Tesco co nejdříve, jiní bojují za jeho zachování. V anketě MF DNES se většina účastníků vyjádřila pro zachování stavby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Petice, Podpis, Tesco

Video