Archeologové u muzea v Litomyšli zkoumají pozůstatky bývalého Horního města,

Archeologové u muzea v Litomyšli zkoumají pozůstatky bývalého Horního města, které v sedmnáctém století vyhořelo. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Archeologové odkryli město ze 16. století. Litomyšl teď neví, co s ním

  • 29
Zdi a sklepení domů staré čtyři sta let objevili archeologové v Litomyšli. Nález pozůstatků Horního města v Jiráskově ulici nepochybně zkomplikuje a prodraží modernizaci Regionálního muzea i rozšíření někdejší piaristické koleje.

Každý archeolog, který kope, doufá, že něco najde. Každý normální stavebník se modlí za to, aby nenašel vůbec nic.

V Litomyšli archeologové během výzkumu v Jiráskově ulici vykopali sklepení někdejšího Horního města ze šestnáctého století. Automaticky to znamená ránu pro plány Litomyšle i tamního Regionálního muzea.

Chystané přístavby na zámeckém návrší budou muset architekti zcela předělat. Pardubičtí památkáři se k tomu ve středu nechtěli vyjádřit s tím, že diskuse teprve začíná. Minimálně část nálezů budou chtít zachovat.

Prokopali se ke staré hrbolaté dlažbě

Hned u zdi Regionálního muzea v Litomyšli je vidět hluboký výkop, na jehož dně leží hrbolatá dlažba pocházející patrně z šestnáctého století či počátku sedmnáctého století. Jsou na ní dokonce patrné vyjeté koleje od povozů.

Střety Litomyšle s památkáři

Litomyšl provádí revitalizaci zámeckého návrší za 400 milionů z Unie. Památkáři městu nedovolili provést na zámeckém nádvoří odvodnění. Město také muselo složitě vést inženýrské sítě.

Litomyšl nyní bude muset pravděpodobně předělat i plány na přístavbu piaristické koleje kvůli nálezu sklepení ze 16. století.

"Je to cenný nález. Jedná se o celistvě zachované Horní město, jsou tu sklepy, zdi, možná i nějaké brány, ale ještě nevíme, jsme v polovině výzkumu. Čeká nás například ještě výzkum v oblasti někdejšího hřbitova," uvedl archeolog Martin Pospíšil.

Horní město založil rod Kostků v 15. století, roku 1635 vyhořelo a už nebylo obnoveno. Domy, či spíše sklepení z Horního města nalezl i druhý archeologický tým, který kope v sousedství piaristické koleje.

"Archeologové a památkáři se samozřejmě zasazují o maximální zachování nálezů. Po praktické stránce by bylo lepší, kdyby se maximum nálezů mohlo odstranit, aby vůbec stavby mohly vzniknout," uvedl ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

Co s tím? Město hledá s památkáři kompromis

Komise odborníků složená z archeologů, památkářů i architektů bude o osudu nálezů jednat v příštích týdnech. Je zřejmé, že část sklepení bude muset zůstat.

Architekt Josef Pleskot, který navrhl modernizaci muzea, už na změnách pracuje. Plánovaný vstupní suterén bude muset být jiný.

"Idea je taková, že do muzea se bude vstupovat domy ze 16. století, budou přístupné sklepy. Pokud se dokážeme dohodnout, výsledek by mohl být v zásadě mnohem lepší, než byl původní projekt," řekl Klimeš.

Vedení města, kterému nálezy komplikují přístavbu piaristické koleje, chce s památkáři vyjednat kompromis. "Máme tam naplánovanou přístavbu knihovny a auly, která má sloužit jako obřadní síň. Prosazujeme zachovat sklepení, vrchní část ale sundejme, ať nemusíme omezovat přístavbu," řekl starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Ve hře je však možnost, že přístavba nebude mít přízemí. Tím by sklepy zůstaly nedotčené. Město je ale proti.

"Přístavbu potřebujeme. Nevím, jestli je náš stát tak bohatý, abychom si schovávali kdejaké sklepy, které vykopeme. Jsem pro je prozkoumat, zmapovat, zaznamenat," řekl Kortyš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video