Rozbíjení soch v irásckém Mosulu. (26. února 2015)

Rozbíjení soch v irásckém Mosulu. (26. února 2015) | foto: AP

Archeologové oživují památky zničené islamisty. Vzniká virtuální muzeum

  • 2
Archeologové a restaurátoři z celého světa se rozhodli bojovat s barbarským chováním Islámského státu. Společně vytvářejí virtuální mosulské muzeum a díky fotografiím oživují to, co se islamisté s kladivy a buldozery snaží vymazat z lidské paměti.

„Tento projekt je přímou odpovědí na nesmyslnou destrukci kulturního dědictví extremisty, ne však pouze Islámským státem, ale jakoukoliv skupinou, která používá historický odkaz, aby získala vliv nebo politickou moc. Digitálními nástroji chceme oživit a zpřístupnit veřejnosti jakékoliv zničené historické dědictví. Začínáme muzeem v Mosulu,“ píše se na stránkách Projektu Mosul.

Fotogrammetrie

Zabývá se rekonstrukcí tvarů, měřením rozměrů a určováním polohy předmětů, které jsou zobrazeny na fotografických snímcích. Za otce fotogrammetrie se považují Aime Laussedat a Albrecht Meydenbauer. Laussedat v roce 1861 jako první použil fotografie k výrobě topografických map.

Zdroj: Wikipedia

Zděšení a rozčilení odborníci ze všech koutů světa se začali mobilizovat poté, co Islámský stát zveřejnil video, jak rozbíjí starověké sochy v muzeu v iráckém Mosulu (o ničení památek na území IS více zde). Neměli však žádnou platformu, kde by své nápady mohli konzultovat a sjednotit svůj postup.

Iniciativa vytvořit projekt, který bude navracet alespoň virtuální život již zničeným památkám, vzešla podle francouzského serveru Le Figaro od studentů Matthewa Vincenta a Chance Coughenourové, kteří se digitalizování kulturního odkazu dávných generací věnují díky projektu Evropské komise.

Pod hlavičkou Projektu Mosul se spojili archeologové, historici a restaurátoři a pomocí fotogrammetrie dávají dohromady podobu soch a dalších památek zničených džihádisty, ale také menších artefaktů, které se objevují na černém trhu. Pomoci jim může každý, komu není osud několik tisíc let starých památek lhostejný. „Znáte někoho, kdo byl v mosulském muzeu? Řekněte mu o našem projektu,“ vyzývají například organizátoři, kteří v rámci možností spolupracují také s odborníky přímo z Mosulu.

„Pokud získáme dostatek fotografií a digitalizovaných obrázků, budeme moci tyto objekty znovu sestavit a vytvořit jejich digitální kopie. Takové virtuální muzeum pak umožní identifikaci děl, která byla ukradena, a hlavně zachová vzpomínku na díla, která byla zmasakrována,“ vysvětluje koordinátor projektu Marinos Ioannides pro španělský deník El País. Vše, co se odborníkům podaří restaurovat, pak bude veřejnosti zdarma dostupné.

Během několika dní stránky Projektu Mosul navštívilo přes osm set tisíc lidí a mnoho z nich se jeho činnosti zapojilo. I díky tomu už vznikla první 3D socha mosulského lva.

Islamisté ničí památky z doby Asyrské říše:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video