Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové hledají na parkovišti hrob Richarda III. Věří, že jsou blízko

  16:23
Archeologové hledají hrob jednoho z nejznámějších anglických panovníků Richarda III. Pátrání britského historika je navedla na parkoviště v Leicesteru. První objevy vědce utvrdily v tom, že tentokrát ztracený hrob opravdu najdou.

Archeologové v Leicesteru už objevili rámy oken, které nejspíš pocházejí z františkánského chrámu, kde měl být Richard III. pohřben. | foto: Profimedia.cz

Král Richard III. zemřel v roce 1485 v bitvě u Bosworthu, kde skončila krvavá válka růží. Na anglický trůn pak usedl rod Tudorovců. Tělo Richarda III. po bitvě vystavili v Leicesteru, aby se veřejnost mohla přesvědčit, že král skutečně zemřel. Měl pověst krutého vládce, který je schopný zabít i svou rodinu či přátele.

Na parkoviště blízko hlavní silnice v Leicesteru dovedl vědce historik John Ashdown-Hill, autor knihy Poslední dny Richarda III.. "V dokumentech jsem našel záznamy o platbách krále Jindřicha VII. a našel jsem tam údaj, že koupil alabastrovou hrobku pro Richarda. Taky se tam psalo, že hrobka leží pod františkánským kostelem v Leicesteru," řekl serveru BBC Ashdown-Hill.

Kostel ale zanikl v době náboženských reforem Jindřicha VIII. a tradovalo se, že Richardovy kosti místní vysypali do řeky. Vědci navíc dlouho nemohli zjistit, kde kostel ležel.

Nyní to ale vypadá, že tahle legenda o kostech v řece nebyla pravdivá. Archeologové už totiž na parkovišti našli kousky dekoračních dlaždic a také rámy oken, které by mohly pocházet z františkánského chrámu.

"Myslel jsem, že nemůžeme nic najít, ale teď to vypadá, že jsme skutečně blízko. Až mě z toho trochu mrazí," prohlásil archeolog  Richard Buckley, který vykopávky v Leicesteru vede.

Historik Ashdown-Hill důkladně prostudoval celé rodiny, a dokonce našel ženu z Kanady, jež by měla být králova vzdálená příbuzná. Podařilo se mu ji přesvědčit, aby mu dala vzorky svého DNA. V případě, že archeologové nějaké ostatky skutečně objeví, budou tak moci přesně určit, zda patří opravdu Richardu III.

Autor:
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Vybíráme z nabídky volných pracovních pozic:

Česká spořitelna, a.s.
Relationship Manager II

Česká spořitelna, a.s.
Hl. m. Praha

Dispečer tuzemských přeprav

SETTO logistika s.r.o., Jihomoravský kraj
20 000 Kč

General manager

KRC People, s. r. o., Hl. m. Praha
100 000 Kč

Archeologové hledají na parkovišti hrob Richarda III. Věří, že jsou blízko

než za celá uplynulá staletí ?
carlossaura A to snad nekdo tvrdi?
carlossaura Mno a nebo mu zena zanasela a jeho DNA nema nikdo, ani ta udajna kanadanka.... Resp. staci aby zanasela jedna jedina v...
Vstoupit do diskuse

V diskusi je 16 příspěvků, poslední příspěvek 10. 9. 2012, 11:10