Historické mince by mohly podle neoficiálních informací pocházet z období třicetileté války. Ilustrační foto.

Historické mince by mohly podle neoficiálních informací pocházet z období třicetileté války. Ilustrační foto. | foto: CzechTourism

Archeologové našli v Kašperských Horách poklad, tisíce stříbrňáků

  • 49
Při opravách náměstí v Kašperských Horách našli archeologové vzácný poklad. Více než tři a půl tisíce stříbrných mincí ze 17. století odhalil průzkum okolí bývalé hornické šachty, která se musí prozkoumat kvůli statice při přestavbě náměstí.

První informace o významném nálezu poskytl MF DNES ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda. "Slyšel jsem, že by se mělo jednat o nález nádoby s více než třemi tisíci vzácných mincí z dob třicetileté války. Výzkum tam probíhá během oprav náměstí," uvedl ředitel František Frýda a zdůraznil, že zatím se jedná pouze o nepotvrzené informace.

Ty později upřesnilo vedení českokrumlovské firmy Archaia Jih, která se archeologickým výzkumem zabývá. "Při začišťování povrchů, kdy ještě neprobíhá regulérní archeologický průzkum, jsme odkryli nález. Je to depot mincí z období třicetileté války. Jsou to stříbrné mince různých ražeb," uvedl ředitel firmy Karel Kašák. Vysvětlil, že právě mince z období válek se nacházejí nejvíce, i když tento nález rozhodně není běžný.

Ověřování a určování jednotlivých mincí podle něj nějakou dobu potrvá. Byly uloženy v keramickém hrnku uzavřeném dřevěnou pokličkou, asi 40 centimetrů pod povrchem. Hodnota nálezu se podle Kašáka nyní nedá určit. "Zatím nevíme, jak hodnotné mince tam jsou," doplnil.

V Kašperských Horách se právě připravuje celková rozsáhlá rekonstrukce náměstí za 44 milionů korun, které předchází nutný archeologický průzkum.

Kašperské Hory patřily ve středověku k poměrně významným sídlům a proto odborníci předpokládali, že archeologové při průzkumu náměstí nějaké zajímavé nálezy uskuteční. V době třicetileté války město podle historiků trpělo kvůli vojskům. Není proto vyloučeno, že lidé si tehdy mohli před drancujícími vojáky například zakopat svůj majetek.

Odborníci Západočeského muzea podobný badatelský úspěch zažili před měsícem. V Mlýnské strouze v centru Plzně objevili kamennou kouli o průměru půl metru, kterou vyrobili zřejmě husité při obléhání Plzně. V Plzni děla zvaná bombardy využívali při útoku na město právě husité.

"Bylo to v době obléhání v letech 1433 až 1434," vysvětlil po objevu vedoucí výzkumu Jiří Orna.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video