Archeologové našli u keňských břehů potopený poklad

S využitím starých map a sonarů objevila skupina severoirských archeologů u keňského pobřeží v Indickém oceánu zatopenou starou svahilskou osadu, dvě tradiční arabské plachetnice dhau, 300 let starou portugalskou fregatu, loď, která zde s nákladem kachlů klesla ke dnu v roce 1920 při cestě z indické Kalkaty, a keramiku z Číny, Evropy a Středního východu datovanou 3 až 10 tisíc let před naším letopočtem. Jde o první africký podmořský objev.

Okolí keňské Mombasy je oblast s bohatou historií. O zdejších původních obyvatelích zvaných Svahilové, z arabského slova sahel - pobřeží, se ví, že čile obchodovali například s Araby. V roce 1498 zde přistáli portugalští mořeplavci na cestě do Indie a založili si tu největší východoafrickou základnu.

Roku 1593 pak Portugalci vybudovali na útesu nad mombaským přístavem pevnost Fort Jesus. Roku 1696 začal pevnost úspěšně dobývat ománský sultán a Portugalci v bitvě s ním přišli o čtyři lodě. Právě jednu z nich potapěči objevili.

Archeologové se nechystají fregatu ukrytou pod patnáctimetrovou horou písku vyzdvihnout. "Archeologie je svou podstatou destruktivní věda. My destruktivní být nechceme," říká jeden ze zastánců nového, takzvaně "zeleného" trendu v archeologii. "Vyzdvižení lodi by stálo miliony dolarů a další miliony by stála její konzervace. Pokud ji necháme pod vodou a omezíme tak přístup kyslíku, vydrží nám déle."

Dvaadvacet potapěčů a archeologů z Ulsteru ve spolupráci s Keňským národním muzeem strávilo zkoumáním vod v okolí města Mombasy deset dní. Při výzkumu se nezaměřovali pouze na lodě, ale analyzovali i celé dno při pobřeží, aby mohli dosavadní znalosti historie pevniny doplnit o nové informace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video