Dávno zapomenutý jazyk na více než 300 let starém dopise ze severního Peru.

Dávno zapomenutý jazyk na více než 300 let starém dopise ze severního Peru. | foto: National Geographic - Jeffrey Quilter

Archeologové našli na více než 300 let starém dopisu ztracený jazyk Peruánců

  • 8
Archeologové objevili v dopise ze 17. století jazyk, kterým mluvili tehdejší rybáři ze severního Peru. Podle jednoho z archeologů nález ukazuje na provázanost jazyka mezi španělskými kolonizátory a domorodci.

Na zadní straně dopisu ze 17. století našli archeologové sloupec španělských čísel a vedle nich jejich překlad do neznámého jazyka. Dopis vyhrabali z ruin chrámu dominikánských mnichů nedaleko města Trujillo.

"Objevili jsme jazyk, o kterém nikdo neslyšel od 16. nebo 17. století," uvedl pro britský list The Daily Telegraph archeolog z Harvard's Peabody Museum of Archaeology and Ethnology Jeffrey Quilter.

Kolonizátoři byli s domorodci provázáni jazykem

Podle něj objevenou řeč ovlivňovala kečuánština, kterou dosud hovoří miliony lidí v Andách. Quilter připustil, že může jít o psanou verzi jazyka z éry španělské kolonizace, o němž se v historických spisech píše jako o jazyku pescadora.

staletí STARÝ DOPIS ODHALIL NOVÉ PÍSMO

O objevu čtěte v National Geographic (v angličtině)

Používali ho rybáři na severu Peru, ale žádné záznamy o něm dosud objeveny nebyly. "Myslím, že si hodně lidí neuvědomuje, kolika jazyky se tu mluvilo v dávných dobách," prohlásil Quilter. Lingvisticky byl podle něj vztah mezi španělskými kolonizátory a domorodci velmi provázaný.

Mezinárodní skupina archeologů objevila dopis už v roce 2008. Zveřejnila ho ale až tento měsíc v časopise Americký archeolog. Čekala, až výzkumy potvrdí, jestli je nález opravdu originální.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video