Kamenná rakev, ve které se ještě skrývá rakev olověná. Unikátní nález na místě

Kamenná rakev, ve které se ještě skrývá rakev olověná. Unikátní nález na místě bývalého františkánského kláštera v Leicesteru (29. července 2013) | foto: Reuters

Parkoviště, kde spočíval Richard III., vydalo tajemnou rakev v rakvi

  • 13
Parkoviště v Leicesteru, kde loni objevili archeologové ostatky krále Richarda III., vydává další historický poklad. Vědci tam už dříve objevili kamennou rakev. Nyní ji otevřeli. K jejich údivu v ní našli další rakev, tentokrát olověnou. Zatím netuší, kdo v ní spočívá. Vzhledem ke způsobu pochování nejspíš někdo významný.

"Pro mě to bylo stejně vzrušující jako objevení Richarda III. Stále nevíme, kdo je vevnitř, takže se nad tím stále vznáší otazník," prohlásil Mathew Morris, šéf archeologů z Univerzity v Leicesteru, kteří naleziště na místě bývalého františkánského kláštera Grey Friars v Leicesteru zkoumají.

Tým na středověkou rakev ve skutečnosti narazil už loni v září, při objevu ostatků posledního anglického krále, který padl na bitevním poli. Tehdy ji ovšem nemohl plně prozkoumat, pozornost všech se upínala k historickému objevu posledního krále pocházejícího z rodu Plantagenetů.

Objev Richarda III.

Král Richard III. zemřel v roce 1485 v bitvě u Bosworthu, kde vyvrcholily Války růží. Vstoupil do historie jako poslední král pocházející z rodu Plantagenetů.

Historici se dlouho domnívali, že jeho ostatky skončily v řece. Později přišli s teorií, že byl pohřben ve františkánském kostele kláštera v Leicesteru, který byl zničen a až do loňska se ani nevědělo, kde se nacházel.

Kostru krále Richarda III. našli v anglickém Leicesteru.
Porovnání nalezené lebky a portrétu anglického krále Richarda III.

Loni v září ovšem pod parkovištěm v centru anglického města našli archeologové zbytky staveb a zároveň kostru muže, o němž se domnívali, že je právě Richard III. Později své teorie vědecky potvrdili (více čtěte zde).

Richard III. bude pochován v květnu 2014 v Leicesterské katedrále, nicméně o místo jeho posledního odpočinku se stále vedou spory. Existuje skupina lidí, která ho chce pochovat v Yorku.

Nedávno se na místo nálezu, kde je dnes parkoviště, vrátili. A řada přišla i na onu kamennou rakev. Když jí tento týden otevřeli, našli uvnitř ještě olověnou rakev. Pečlivý způsob pochování přitom naznačuje, že v ní nejspíše spočinul někdo významný. Kdo? I to se snad jednou dozvíme.

Nejprve však musí archeologové najít způsob, jak co nejšetrněji olověnou schránku otevřít. A to tak, aby neporušili ostatky vevnitř. "Nikdo z našeho týmu dosud neviděl olověnou rakev v kamenné rakvi. Budeme muset nyní přijít na to, jak ji bezpečně otevřít, protože nechceme poškodit její obsah," dodal Morris.

Minulý týden byla zapotřebí síla osmi lidí, aby se vůbec podařilo zvednout kamenné víko vnější rakve. Ta je dlouhá dva metry a široká 60 centimetrů (na širším konci) a 30 (na druhém konci). Ve vnitřní rakvi je také díra, skrze níž je vidět noha dávno zemřelého.

Než budou moci odhalit další z tajemství anglické historie, budou muset provést na olověné rakvi laboratorní testy, aby přišli na to, jak ji otevřít. Pak už se budou moci soustředit na tajemné ostatky. Už nyní si přitom tipují, komu mohou patřit.

V rakvi by mohl spočívat některý z představených františkánského řádu, nebo  významný mnich. Konkrétně v ní podle nich může být jedna z těchto tří prominentních postav: Peter Swynsfeld (jenž zemřel v roce 1272) nebo William Nottingham (který zemřel 1330). Oba ve své době vedli františkány v Anglii. Třetím eventuálním nebožtíkem může být rytíř ze 14. století sir William de Moton z Peckletonu, jenž zemřel někdy mezi lety 1356 a 1362.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video