„Prokázali jsme, že nejstarší osídlení je opravdu ze čtrnáctého století,“...

„Prokázali jsme, že nejstarší osídlení je opravdu ze čtrnáctého století,“ raduje se archeolog Petr Brestovanský. | foto: Ota Bartovský, MAFRA, MF DNES

Po letech bádání našli nejstaršího Liberečana. Je mu asi tak 700 let

  • 1
Bývalé pohřebiště pod Sokolovským náměstím vydalo kostru nejstaršího Liberečana. Archeologové našli i mince ze 14. století, z doby první zmínky o Liberci. Jednu měl mrtvý v ústech. Podobný doklad Cháronovy mince nebyl na našem území ve 14. století zatím doložen.

Archeologové tušili, že v místě budou zajímavé nálezy, protože se jedná o nejstarší oblast dosud nepoškozenou pozdější výstavbou. Nálezy je přesto překvapily.

"Nálezy nejstarších Liberečanů zatím pocházely z šestnáctého století. Teď jsme skutečně prokázali, že nejstarší osídlení je opravdu ze čtrnáctého století, jak o tom hovoří první zmínka. Dvacet let jsem se o to snažil a teď se to podařilo," radoval se archeolog Petr Brestovanský.

Odkrývané pohřebiště je navíc podle něj několikrát větší, než se archeologové původně domnívali. Hroby jsou v několika vrstvách nad sebou a velmi dobře zachovalé.

Zatím se podařilo odkrýt, popsat a vyzvednout 120 koster. Část z nich už je v antropologické laboratoři v Bylanech u Kutné Hory, kde prochází analýzou.

Archeologové počítají i s tím, že kosti nejstaršího Liberečana nechají podrobit genetické analýze.

Podobně, jako třeba kosti vojáků z Nerudova náměstí nebo vampýra z Hrádku. Dokáže zjistit více o původu člověka, případně podle databáze najít potomka.

Mince v ústech: Objev, který přepisuje dějiny

Úžas přivodily i nalezené stříbrné mince. Zatím jich našli sedm. Podle Petra Brestovanského však do hrobů ze 14. století nepatří. Takto to alespoň uvádějí archeologické příručky.

"Je to naprostá bomba, normálně se v tomto období žádné mince v hrobech nevyskytovaly. Jednu jsme nalezli i v ústech člověka. Po starém způsobu, jako by to byla Cháronova mince. Církev přitom mince zakazovala, ve čtrnáctém nebo patnáctém století by už v hrobech být neměly. Takto se to aspoň učíme na univerzitách. Teď to vlastně nálezem popíráme," doplnil Petr Brestovanský.

Některé z nálezů u mrtvých.

Jedná se o stříbrné mince z grošového údobí. Jejich ražba není zatím čitelná, už nyní je archeologové dokážou zařadit díky specifickému okraji. Mince čeká vyčištění a expertiza, která určí přesné složení kovů a jejich poměr.

Stříbrnou minci z grošového období s orlicí na jedné a fragmentem českého lva na druhé našli archeologové u kostela už při výzkumu v polovině 90. let. Datovali ji lety 1350 až 1370.

"U jedné se ještě dá mluvit o náhodě, další jsou už však nezvratitelným důkazem nejstaršího osídlení," zmínil archeolog Brestovanský. Nálezy se snažil půldruhého měsíce tajit v obavě z hledačů kovů.

Případní nenechavci by ale měli velmi ztíženou práci. Na prostor nynějšího výzkumu vidí městská kamera, Sokolovské náměstí je také místem, které v noci velmi často protínají policejní hlídky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video