Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Arbitráž Česká republika vs. Lauder začala

  10:13
U mezinárodního arbitrážního soudu v Londýně začala arbitrážní řízení mezi americkým podnikatelem Ronaldem Lauderem a Českou republikou. Lauder viní český stát z toho, že dostatečně neochránil jeho investici v České nezávislé televizní společnosti. ČNTS, která byla přes pět let servisní organizací televize Nova, přinášela Lauderovi a společnosti CME zisky.

Arbitrážní řízení, které se koná za zavřenými dveřmi v Centru pro rozhodování mezinárodních sporů, má trvat
nejvýš 10 dní. V porotě jsou tři soudci. Předseda je Švýcar a
členové senátu jsou z USA a České republiky. Každá strana má vyměřen stejný čas na předložení
argumentů a výslech svědků. Výsledek řízení ale nelze očekávat hned, protože soudci mohou případ posuzovat ještě několik týdnů až měsíců po skončení
zasedání. Americký arbitr Lloyd Cutler dokonce nevyloučil, že rozhodnutí padne až v září.

Ronald Lauder, který je spoluvlastníkem kosmetického koncernu Estée Lauder, požaduje v žalobě ze srpna 1999 po České republice, aby vrátila hodnotu jeho investicím.

Ty podle něj ztratily na ceně poté, co Vladimír Železný a společnost CET 21 přestali 4. srpna 1999 definitivně spolupracovat s ČNTS. Odvolává se přitom na dohodu mezi oběma zeměmi z roku 1991 o podpoře investic.

CME: požadujeme náhradu 20 miliard
Akcionáři Central European Media Enterprises tak přišli o peníze, které jim plynuly z provozování Novy. Výši náhrady vyčíslil Lauder jako rozdíl mezi hodnotou CME před vypuknutím sporu a po něm. Údajně má jít o 400 až 500 milionů dolarů, což je asi 20 miliard korun.

Mluvčí společnosti Gerry Buckland tvrdí, že CME tak každý měsíc přichází o dva a půl milionu amerických dolarů. CME v České republice investovala asi 140 milionů dolarů.

Stát u soudu zastupuje ministerstvo financí
Za české ministerstvo financí, které je v těchto sporech ze zákona zástupcem státu, se řízení zúčastní náměstek ministra financí Ladislav Zelinka a ředitel odboru mezinárodních finančních vztahů Václav Rombald. Arbitrem za českou stranu je Bohuslav Klein.

Zástupci ministerstva financí již dříve řekli, že Lauderovy nároky neuznávají a že ČR dohodu o ochraně investic neporušila. Česká strana amerického podnikatele, který je přesvědčen že spor vyhraje, naopak obvinila, že se snaží vtáhnout stát do svého sporu se Železným.

Vedení arbitrážního řízení bude stát Českou republiku miliony korun.

Jen pronájem místnosti v centru, které se nachází v právní čtvrti Londýna u Nejvyššího soudu, stojí za jeden den 400 liber. To je zhruba 22 000 korun.

Také podle českého experta na mezinárodní právo Vladimíra Balaše nemá Lauder mnoho šancí spor vyhrát. "Je to spor, který by se měl řešit na soukromě-právní úrovni, stát žádným způsobem nebránil ani repatriaci zisku pana Laudera, ani mu nebránil podnikat," tvrdí odborník. Lauder se podle něj dostal do rozporu s českým právem už při podpisu smlouvy s Železným, protože licence k vysílání nemůže být převedena na jinou osobu.

Ve sporu jde i o budoucí investice
Rozhodnutí arbitráže je vynutitelné nejrůznějšími sankcemi. Ve sporu ale nejde jen o údajný únos televize Nova, ale i o to, jak se na republiku budou dívat zahraniční investoři. Fred Klinkhammer, který ve sporu vystupuje za CME jako hlavní svědek, například tvrdí, že podnikatelé pečlivě sledují, zda je Česko pro jejich investice bezpečným místem.

Česká republika se ocitne na lavici obžalovaných také koncem dubna. Ve Stockholmu se totiž bude řešit další žaloba CME. Ta chce od českého státu získat miliardu dolarů.

Co napsal o arbitráži světový tisk: 
* The Times
Výsledek arbitráže může ovlivnit, jak budou investoři vnímat Česká republiku, a může mít dokonce vliv i na její naděje vstoupit do Evropské unie.
* Independent on Sunday
Spor by mohl pozdržet vstup České republiky do EU. Postup proti české vládě sledují také mnozí další investoři, kteří časem zjistili, že investiční prostředí pro ně není v České republice až tak příznivé.
* Variety
Spor vyvolává širší otázky, zda se Česká republika a další země bývalého východního bloku již dokázaly osvobodit od návyků politické a hospodářské korupce, které zdědily z dob komunismu. Výsledek londýnské arbitráže může mít vliv také na to, jak bude brzy - zda-li vůbec - Česká republika uznána za připravenou k tomu, aby vstoupila do Evropské unie.

Dva roky před tribunálem
26. 4. 1999
- Společnost CME podala žádost o zahájení arbitrážního řízení pro hrubé porušení Železného závazků.
8. 9. 1999 - MF DNES uveřejnila, že CME v arbitrážním řízení proti Železnému zvýšila původní požadovanou částku 23 milionů dolarů o dalších 500 milionů dolarů za ušlý zisk, celkem tedy by Železného mohla připravit o 18 miliard korun.
10. 11. 1999 - Mezinárodní arbitrážní tribunál ve Stockholmu vyhověl žádosti společnosti CME o vydání řady předběžných omezujících opatření vůči Vladimíru Železnému.
11. 11. 1999 - Železný odmítl respektovat předběžná opatření. Některá rozhodnutí tribunálu jsou podle něho v rozporu s českými zákony, jiná není údajně prostě schopen zajistit.
17. 4. 2000 - Mediální zástupce Železného Bajčan oznámil, že mezinárodní arbitráž zrušila část předběžného opatření proti Železnému. "Jde o významné vítězství, protože nadále se bude arbitráž zabývat výhradně platností jedné kupní smlouvy a jejího vztahu ke mně jako fyzické osobě. Nikoli tedy otázkami televizního vysílání, tak jak se to CME snažila arbitrům podsunout," uvedl Železný.
29. 4. 2000 - V Amsterdamu začalo rozhodující kolo arbitrážního řízení. Šestidenní jednání se soustředilo na předkládání důkazů, výpovědi svědků, znalců a expertů.
24. 5. 2000 - Společnost CME tvrdí, že nizozemský soud 17. května potvrdil své dřívější rozhodnutí, že nizozemští právní zástupci Vladimíra Železného nemají právo zadržovat či používat dokumenty ze záznamového média odcizeného CME. Nizozemský soud podle ní rozhodl na základě zákona na ochranu duševního vlastnictví, podle kterého nesmí Železný ani jeho právní zástupci disponovat ukradenými dokumenty bez povolení CME. Je prý mezi nimi i pět dokumentů, které Železný předložil v důkazním řízení arbitrážnímu tribunálu v Amsterdamu.
13. 2. 2001 - Mezinárodní arbitráž rozhodla, že Železný musí vrátit 23 milionů dolarů, které před třemi lety získal od americké společnosti CME. Ta až do dubna 1999 fakticky televizi ovládala. Za to dostane zpět necelých šest procent akcií servisní firmy ČNTS, již CME vlastní. Částka, kterou by měl Železný americké společnosti vracet, je vyšší ještě o úrok - celková suma by tak měla přesáhnout 27 milionů dolarů (přibližně miliarda korun).

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Žena žila tajně rok uvnitř vývěsního štítu obchodu. Pojmenovali ji střešní ninja

10. května 2024  7:29

V americkém státě Michigan 34letá žena skoro rok tajně bydlela uvnitř vývěsního štítu na střeše...

Vyslýchaný v Paříži sebral policistům zbraň a začal střílet, dva těžce zranil

10. května 2024  6:36

Muž předvedený k výslechu na pařížskou policejní stanici ve čtvrtek večer vážně zranil dva...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43

Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...