Arafat tvrdí, že Izrael klame svět

  • 56
Izrael po deseti dnech stáhl své jednotky od sídla palestinského vůdce Jásira Arafata. Rozhodli o tom ministři izraelské vlády, s nimiž situaci v Ramalláhu konzultoval premiér Ariel Šaron. Palestinskému vůdci ale krok židovského státu nestačí. Arafat, jehož ze sídla vynesli jeho stráže na ramenou, řekl, že to považuje za "kosmetický zásah", kterým Izrael "klame" svět.

Vojáci zůstali poblíž areálu. Nechtějí dovolit uprchnout osobám, které jsou s Arafatem uvnitř a jsou hledány kvůli terorismu. V objektu je asi dvě stě lidí, z nichž zhruba padesátku chce Izrael deportovat do pásma Gazy.

"To není stažení. Posunuli se jen o pár metrů a klamou svět. To není splnění rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1435," řekl Arafat.

Ta v úterý vyzvala ke konci obléhání. Izrael původně tvrdil, že není povinen rezoluci jednostranně splnit, jestliže Palestinci nevyhoví textu, který se týká jich a který žádá, aby vydali soudu osoby spojené s protiizraelskými atentáty. Více čtěte ZDE.

Arafatův poradce Nabíl abú Rudajná označil posun izraelských jednotek dál od sídla za "frašku". "Musejí (Izraelci) odejít z našich měst a vesnic a podřídit se rezoluci OSN i vůli světa," řekl úřadující palestinský ministr pro mezinárodní spolupráci Nabíl Šás.

Usmívajícího se Arafata, zdvihajícího prsty na znamení vítězství a spočívajícího na ramenou ochranky, vítalo asi tři sta Palestinců shromážděných na obvodu sídla samosprávy.

Odjezd Izraelců pozorovali z oken Arafatovi strážci a volali na přihlížející, že se jim podařilo Izraelce porazit. Z objektu, k němuž zamířili obyvatelé Ramalláhu a policisté, pak vyšlo asi 60 ozbrojených Palestinců a začali prohledávat trosky
sousedních budov, které Izraelci před tím zdemolovali.

Vojáci Arafatovo sídlo obléhali deset dní - od devatenáctého září. Akce začala po dvou atentátech sebevrahů, při nichž zemřelo sedm Izraelců.

Bush uvítal konec blokády
Americký prezident George Bush prostřednictvím svého mluvčího stažení izraelských jednotek od sídla palestinského vůdce přivítal.

Bílý dům přitom nijak nekomentoval Arafatovo tvrzení, že izraelský postup je pouze kosmetický.

"Prezident (Bush) vítá tento vývoj," citovala Rreuters mluvčího Bílého domu Gordona Johndroea z texaského Crawfordu, kde byl Bush na víkendu na svém ranči.

Podle mluvčího je zapotřebí, aby všichni účastníci blízkovýchodního konfliktu
projevili odpovědnost v zájmu míru, stability a reforem palestinské samosprávy.

Peres prý hrozil demisí
Internetová verze deníku Haarec napsala, že vláda rozhodovala jednak na nátlak USA a také pod hrozbou demise ministra zahraničí Šimona Perese. "Situace se v minulých osmnácti měsících jen zhoršovala. Nemáme vládu ani cíl. Nevíme, kam směřujeme," řekl na schůzi.

Peres na schůzi také kritizoval premiéra Ariela Šarona za to, že ho neinformoval o cestě šéfa premiérova úřadu Dova Weisglasse do Washingtonu.

Podíl USA
Některé sdělovací prostředky uvedly, že Izrael se pro ukončení obléhání Arafatova sídla rozhodl pod zvyšujícím se tlakem Washingtonu, který se hlasování zdržel a dal najevo, že USA považují operaci v Ramalláhu za nešťastnou.

Poradkyně amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová prý o víkendu řekla šéfovi Šaronova úřadu Dovovi Weisglassovi, že USA očekávají rychlé vyřešení krize v Ramalláhu, protože to brzdí americké
úsilí najít spojence pro zásah v Iráku a reformy palestinské samosprávy.

Prezident George Bush údajně o víkendu Šarona vyzval, aby co nejrychleji obléhání sídla ukončil, a splnil tak rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Nejmenovaný zdroj ale popřel spekulace, podle nichž USA na Izrael naléhají kvůli Iráku.

ARAFATOVO SÍDLO JE V TROSKÁCH  

* Izraelci zničili většinu budov komplexu palestinského vedení v Ramalláhu s pomocí tanků, výbušnin a buldozerů. Po explozích stoupaly k nebi velká mračna šedého dýmu.
* Arafat je izolován ve druhém patře hlavní budovy. Izraelci strhli i schodiště do druhého patra a nadzemní přechod mezi dvěma křídly budovy.
* Zdemolovány byly budovy v okolí Arafatovy úřadovny, které vznikly po roce 1995, kdy Ramalláh převzala palestinská samospráva. Vojáci tak vytvářili pásmo, které celou oblast neprodyšně uzavřelo.
* Samotnému Arafatovi zůstává k užívání jen několik místností. Jedna tanková střela dokonce zasáhla jeho privátní kancelář.
* Podle Palestinců armáda také přerušila telefonní spojení a přívod vody a elektřiny. "Rozkazy ministra obrany jsou jasné. Vše musí zůstat normální, elektřina, potraviny, voda," reagoval Izrael.

Izraelská armáda obklíčila sídlo palestinského vůdce Jásira Arafata v Ramalláhu. (20. září 2002)

Usmívajícího se Arafata, zdvihajícího prsty na znamení vítězství a spočívajícího na ramenou ochranky, vítalo asi tři sta Palestinců shromážděných na obvodu sídla samosprávy, 29. září 2002

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video