Palestinský vůdce Jásir Arafat a jeho žena Suha na archivním snímku z roku 2004 | foto: Reuters

Byla to vražda? Arafatovy ostatky vyzvedli z hrobu, zkoumají je experti

  • 21
Vědci ráno v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu exhumovali ostatky bývalého dlouholetého palestinského vůdce Jásira Arafata. Patologové ze Švýcarska, Francie a Ruska chtějí zjistit, zda nebyla příčinou jeho smrti otrava radioaktivním poloniem.

Ostatky byly vyzvednuty z mauzolea v Ramalláhu a přeneseny do nedaleké mešity. Tam palestinští lékaři odebrali vzorky z kostí a předali je zahraničním expertům. Ti je nyní odvezou do svých zemí k další analýze, při které budou zjišťovat, zda neobsahují izotop polonia 210 nebo případně i jiné smrtící látky.

Jásir Arafat zemřel ve vojenské nemocnici v Paříži 11. listopadu 2004. Francie začala úmrtí vyšetřovat jako podezření z vraždy poté, co švýcarští vědci zjistili v Arafatových osobních věcech vysoké hodnoty plutonia. Jako oficiální příčina smrti byla nicméně před osmi lety stanovena mrtvice. Pitva ale nikdy nebyla provedena, i proto, že ji odmítla Arafatova vdova Suha. Nyní ale požádala palestinské úřady, aby jí pomohly "odkrýt pravdu".

Pohřeb se nakonec nekonal

Dnešní exhumace začala brzy ráno. Al-Džazíra po několika hodinách oznámila,
že se patologům proti očekávání nepodařilo vyzvednout z hrobu celé tělo,
takže vzorky musely být odebrány jenom z části ostatků. Původně se počítalo
s tím, že tělo bude do hrobu znovu uloženo s vojenskými poctami. Pohřeb se
ale nakonec nekonal, protože ostatky zcela vyjmuty nebyly, ale po uzavření
hrobky k ní přišli položit věnce zástupci Arafatova Fatahu a Organizace pro
osvobození Palestiny.

Palestinské vedení na odpolední tiskové konferenci oznámilo, že na veškeré
šetření a testování dohlížejí sami Palestinci. Prokáže-li se otrava, obrátí
se na Mezinárodní trestní soud. "Budeme-li mít důkaz, že byl Jásir Arafat
otráven, půjdeme k Mezinárodnímu trestnímu soudu," řekl šéf vyšetřovací
komise Taufík Tiráví.

Podle stanice al-Džazíra byli při odebírání vzorků přítomni tři lékaři, tři
soudní odborníci, palestinští ministři zdravotnictví a spravedlnosti a také
předsedové lékařských a právnických odborů. Kolem mauzolea byly umístěny
zástěny a exhumace se odehrála mimo zraky veřejnosti.

"Operace skončila, hrob byl znovu uzavřen a odebrané vzorky byly odevzdány
francouzským, švýcarským a ruským odborníkům," sdělil agentuře AFP
nejmenovaný člen vyšetřovacího týmu.

Testy potrvají několik měsíců

Při další analýze se bude pátrat po izotopu polonia 210, případně po jiných smrtících látkách, které mohly být Arafatovi podány. Právě izotop polonia 210 se našel na Arafatových věcech zkoumaných v Lausanne. V létě, kdy se o Arafatově případu začalo znovu psát, se v některých médiích objevila informace o tom, že švýcarští odborníci našli stopy polonia a rovněž plutonia.

Mluvčí fakultní nemocnice v Lausanne Darcy Christen řekl, že série složitých testů dnes získaných vzorků potrvá několik měsíců. "Nemyslím, že do března nebo dubna příštího roku budeme mít k dispozici něco konkrétního," citovala jej agentura Reuters.

Palestinský generální prokurátor a francouzští prokurátoři už zahájili
výslechy několika desítek Palestinců, kteří měli k Arafatovi blízko a mohou
podat svědectví o jeho stavu v roce 2004. Příčina smrti nebyla přesně určena a při toxikologických testech nebyla zjištěna stopa žádného známého jedu. Ve francouzské lékařské zprávě stojí, že Arafat trpěl zánětem, žloutenkou a měl krevní sraženiny.

Odborníci upozorňují, že Arafatovy symptomy neodpovídají přesně otravě poloniem, protože jeho stav se před smrtí nakrátko zlepšil a protože Arafatovi nevypadaly všechny vlasy. Případů otravy poloniem je popsáno velmi málo, takže mezi odborníky nepanuje shoda v symptomech. V literatuře se uvádí, že projevy se shodují s dalšími druhy radioaktivní otravy - jde hlavně o zvracení, průjem, vypadání vlasů a úbytek bílých krvinek.

Dalším problémem souvisejícím s dnešní exhumací je možnost dohledat po osmi letech stopy polonia - látky s asi půlročním poločasem rozpadu. Není totiž jasné, zda bude množství jakýchkoli zachovaných vzorků pro testování dostatečné.

Jean-René Jourdain z francouzského ústavu pro jadernou ochranu a bezpečnost IRSN nicméně podle agentury AFP tvrdí, že otravu poloniem 210, které zabilo v roce 2006 například ruského špiona Alexandra Litviněnka, je možné prokázat i po osmi letech.

"Existuje šance to zjistit v případě, že byla podána smrtící dávka, tedy několik mikrogramů," řekl. Upozornil ale také, že v případě, že se někde najde polonium, neznamená to, že šlo nutně o otravu. "Je třeba brát na zřetel, že polonium se nachází i v přírodě, zejména v několika centimetrech horní vrstvy zemského povrchu. Bude třeba provést několikatýdenní analýzu a zjistit, zda jde o polonium přírodní, nebo nikoli," řekl.

Jourdain dnes byl na Západním břehu Jordánu. Vysvětlil, že polonium se
hromadí v játrech, ve slezině, v ledvinách a v kostech. "Po osmi letech je
málo pravděpodobné, že by se zachovalo něco jiného kromě kostí," řekl. Na
polonium 210 se prý dá usuzovat vždy při vysoké koncentraci olova, protože
to při rozpadu této látky vzniká.

Novináři dnešní exhumaci Arafatových ostatků rovněž nesměli přihlížet. "Vzhledem k posvátnosti této události se vyzvednutí ostatků nemůže uskutečnit před médii," uvedl Taufík Tiráví, šéf palestinské komise, která vyšetřuje smrt palestinského vůdce.

Mnoho Palestinců je přesvědčeno, že Arafat byl otráven a že za jeho smrtí stojí Izrael a Spojené státy. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video