Arafat odmítl demisi premiéra, čelí krizi

  • 176
Palestinský premiér Ahmad Kurája oznámil, že zatím zůstane ve svém úřadu. Rezignaci však odmítl stáhnout. Předložil ji o víkendu, kdy se tisíce lidí v ulicích dožadovaly reforem. Stejné požadavky měli radikálové, kteří v pátek unesli několik lidí. Jásir Arafat demisi odmítl.

Podle prvních zpráv vzal Kurája rezignaci zpět na schůzce s Jásirem Arafatem.

Účastníci úterního jednání to však uvedli na pravou míru. "Prezident Arafat trval na tom, aby rezignaci stáhnul, Kurája si ale za ní stál. Krize pokračuje," uvedl Sáhib Erekat, člen vlády pověřený vyjednáváním.

Premiér si nechal otevřená vrátka - v čele vlády zůstane jen dočasně a za podmínky, že mu vůdce palestinské samosprávy ustoupí v některých sporných bodech. Kurája například požaduje, aby mu Arafat předal více bezpečnostních pravomocí.

Předseda palestinské samosprávy už v sobotu pod nátlakem s okamžitou platností snížil počet bezpečnostních služeb z osmi na tři. Do čela jedné z nich dosadil svého bratrance Musu Arafata, který stál dříve v čele vojenské rozvědky.

To jen podnítilo další protesty a útoky radikálního křídla Fatahu proti bezpečnostním služebnám v pásmu Gazy, při nichž bylo zraněno osmnáct lidí. Arafat nakonec ustoupil a Músu Arafata zase odvolal.

Arafat čelí největší krizi
Pětasedmdesátiletý Arafat čelí zřejmě největší domácí krizi od roku 1994, kdy Izrael předal Palestincům správu v pásmu Gaza a na Západním břehu. Někteří pozorovatelé se obávají, že by současná krize mohla přerůst až v občanskou válku.

Mnozí Palestinci by si přáli změny v politickém vedení. Jásira Arafata, který se obklopil spolubojovníky z někdejšího exilu, by podle nich měla nahradit mladší generace politiků nakloněných reformám.

Dvě pětiny rozpočtu jdou na úplatky
Jásir Arafat je už delší dobu kritizován například za zneužívání peněz z Evropské unie, debatu o korupci ale dosud zastiňovaly zprávy o izraelské okupaci. To se však začíná měnit rok před termínem, dokdy se Izraelci plánují stáhnout z Gazy.

Podle průzkumů považuje autonomní správu za zkorumpovanou 90 procent Palestinců. Už v roce 1997 se v jedné z parlamentních zpráv objevilo, že téměř čtyřicet procent rozpočtu samosprávy spolkne korupce a úplatky.

Palestinská správa podle informací Mezinárodního měnového fondu přesunula v letech 1995 až 2000 přes 898 milionů dolarů z rozpočtu na tajná konta, k nimž měl přístup jen Arafat.

OSN: Bez reforem nebude mír
"Arafat si za peníze kupuje loajalitu," říká jistý palestinský novinář. Svým věrným údajně financuje pohodlný život a jejich dětem vzdělání. Arafatova manželka Suha žije v Paříži a o její milionové konto se už zajímala francouzská policie.

Symbolem korupce je také policejní šéf Ghazí Džabalí, kterého dopálení ozbrojenci v pátek na několik hodin unesli. Od obchodníků prý vylákal miliony dolarů. Izraelští vojáci před lety objevili v jednom z jeho bytů truhlici zlata a šperků.

Kvůli nezbytným reformám apeloval na Arafata rovněž generální tajemník OSN Kofi Annan. Upozornil, že bez nich by blízkovýchodní mírový plán mohl uváznout na mrtvém bodě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video